Kertészkedni mindig öröm
Kertészkedni kora tavasztól késő őszig öröm. A szabadban minden évszak sok teendővel lát el, és a kertész gondos keze munkáját meghálálják a kedves kis növények.
Ősszel különösen szép ruhát ölt a természet. Jó időben nem érdemes benti házimunkával vesződni, jobb inkább kihasználni a nap kellemesen símogató, lágy sugarait és közben elvégezni azokat a kerti teendőket, amelyek éppen aktuálisak.
Eljött az ideje a fák, bokrok és más évelő növények ültetésének. A levegő hűvös, de a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökérzet gyors fejlődésnek induljon. Azonban nem minden növény gyökere fejlődik gyorsan. A magnólia, a nyír, a fenyők, a cserfák, vagy a szivarfa például ezért nem biztos, hogy túléli a telet. Ezeket a növényeket tavasszal kell elültetni.
Tisztítsuk meg a növények lombozatát, távolítsuk el a beteg leveleket, ezeket égessük el. Érdemes talajvizsgálatot végeztetni. A labor vizsgálatok nem jelentenek nagy anyagi megterhelést. Az ősszel kapott eredmények ismeretében szakszerűen elvégezhető a talajerő utánpótlás, a téli csapadék pedig segít a tápanyagokat a növények gyökereihez juttatni.
Akinek muskátli virít ablakában, annak érdemes lassan a kis rovarűző növény téli helyéről gondoskodni. A muskátlit száraz, hűvös helyen kell átteleltetni. Földjéből ővatosan kiszedve, elég, ha a hajtásoktól és levelektől megtisztított 5-10 centiméteres szárat újságpapírba csomagoljuk és a pincébe rakjuk.
Sokan rendetlennek tartják, ha elszáradt falevelek lepik be a kertet, és nem is gondolnak arra, mennyi hasznos rovar téli otthonát számolják fel azzal, hogy az utolsó elsárgult falevelet is eltávolítják, elégetik. Ha tehetjük, inkább terítsük szét az elszáradt lombozatot a talajon, ezzel az apró, hasznos rovarokat és a betakart növényeket is védjük a zord téli időjárás viszontagságaitól.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments