A konyha szakrális szerepe
A tűzhely a család összetartó erejének szimbóluma. Hosszú idők során a tűz valódi helyének értelmezése sok változáson ment keresztül, a konyha külsőre is teljesen átalakult, funkciója mellett mégis megőrizte jelentőségét. Ahol rendszeresen összegyűlik a család apraja-nagyja, annak a helyiségnek az összetartó ereje megsokszorozódik. Összetett és központi szerepet tölt be az otthonok főzésre-étkezésre kialakított tere.
A konyha ugyanis egy varázslatos terület, ahol nem egyszerűen csak táplálék előállítása történik.
Kétségtelen, hogy funkcióját tekintve, a mai kor emberének igényeit minden szempontból ki kell elégíteni, a korszerű, kényelmet szolgáló konyhatechnikai eszközök sok időt és fáradtságot takarítanak meg. A közös étkezésre kialakított hely az idő múlásával felszereltségében és formatervezésében felismerhetetlenségig megváltozott, de a konyha központi jelentősége semmit nem veszített értékéből.
Volt idő, amikor a házba lépett új asszonyt az anyósa kézen fogva a tűzhelyhez vezette, (ugyanezt tette az új cseléddel is). Tisztelet övezte az étel készítőjét, de a helyiséget is, illetve egészen pontosan magát a tüzet. Őseinknél kimutatható jelei voltak a tűzhely túlvilági kapcsolatteremtésben betöltött szerepének, ugyanakkor nagy jelentőséget tulajdonítottak a tűz tisztító erejének. A szakrális üzenetet magában rejtő tartalomból mára gyakorlatilag semmi nem maradt fenn, az utókor azonban ma is féltve őrzi a konyha múltban gyökerező, családot óvó-védő szerepét. Az igényesen kialakított konyha a rendezett élet, a nyugalom és a belső békesség biztosítéka.
Fotók: hgtvremodels
magyarno.com
Powered by Facebook Comments