Gyógyszerek helyett, a természet gyógyító ereje
Egyre többen saját kertjükben termelik meg, vagy a természetből – kellemes kirándulással összekapcsolva – szerzik be a családjuk számára szükséges gyógynövényeket, melyekben hazánk földjei igen gazdagok. Mások mindenféle baj megelőzésére, leküzdésére azonnal a szintetikus gyógyszer után nyúlnak, pedig a gyógynövényeknek csodás hatása van, mindenféle káros mellékhatás nélkül.
A következő célokra alkalmazhatjuk a természet ajándékait:
1./ Védelemként a legyek, rovarok ellen
Nyáron nagy csokor sárga gilisztaűző varádicsot szedek, melyet megszárítva száraz virágként a konyha díszítésére, s egyben a legyek, molyok távol tartására használok.
A nagy virágcserepekben nevelt levendula virágaiból pedig szekrényillatosító lesz.
2./ A konyhában, a mindennapi étkezéshez rendszeresen fogyaszthatjuk
– Az almát: „naponta egy alma az orvost távol tartja” – a közmondás szerint. Ez a gyümölcs azon túl, hogy elősegíti az emésztést, szabályozza a vese és a máj működését, s az agyra is jótékony hatással van.
– A körte sűrűvérűség ellen jó. Idős korban különösen ajánlott a fogyasztása.
– A citrom is nélkülözhetetlen, mert C-vitamin tartalmánál fogva véd a meghűléses betegségek ellen, ezen kívül megújító, fiatalító hatású. A citrom – és általában a citrusok védik a bőrt az öregedés ellen, biztosítják az izmok rugalmasságát, jobb működésre ösztönzik a belső-elválasztású mirigyeket, fokozzák az erek rugalmasságát, növelik a szervezet ellenálló képességét.
– A cékla az egyik legértékesebb salátánk. A kutatások szerint rákmegelőző növény.
– A káposzta nyersen, főzve és savanyítva egyaránt felhasználható. Fő előnye, hogy a gyomrot tisztítja. A normális testsúly megőrzése érdekében is gyakran tanácsos szerepelnie az étrendben.
– A paradicsom vértisztító hatása miatt elsősorban nyersen, salátaként kerül az asztalra.
– A petrezselyem és a sárgarépa a levesek fontos alkotórésze. Ezek a zöldségfélék vizelethajtó tulajdonságukról ismertek.
– A nyersen lereszelt burgonya leve savtúltengés elleni szer. Nagyon egészséges a sütőben, héjában megsütött burgonya, véd a gyomorfekélytől.
– A vöröshagyma sok magyaros étel alapját képezi. Étvágygerjesztő, baktériumölő.
– A zeller élénkítően hat a szervezetre.
– A sóska vértisztító hatású.
– A tormát virslihez, húsokhoz rendszeresen tanácsos adni, tisztítja a légzőszerveket.
– A medvehagyma levelét apróra vágva vajas kenyérre hintve, vagy salátaként fogyaszthatjuk. Ez a növény pogácsába sütve is különleges. Készülhet belőle krémleves, de a sztrapacskának, tócsninak is jó ízt ad. Nagyon fontos gyógynövényünk, mert védi az ereket a meszesedéstől, tisztítja az egész szervezetet. Hatása hasonló a fokhagymáéhoz, de jóval több benne a hatóanyag, ugyanakkor nincs olyan átható szaga.
– Salátaként kerülhet fogyasztásra április, május hónapban a virágzó pitypang /gyermekláncfű/ szára és levele is, melynek kúraszerű, 4-6 hétig tartó alkalmazásával az emberi szervezet megszabadul a káros, pangó anyagoktól. Főleg a gyomrot tisztítja, de szabályozza az epe és máj működését is. A pitypang szárának nyersen való rágcsálása gyógyítja a fogínysorvadást, rendszeres fogyasztása megszünteti a bőrviszketést, sömört. Kúraszerű használatával enyhülnek az anyagcsere betegségek okozta panaszok, a köszvényes, reumás fájdalmak. A pitypang virágjából házilag méz is készíthető.
– A friss csalán levesként kerülhet asztalra, a tavaszi tisztító kúrák részeként. A családban előforduló allergiás betegségek kellemetlen tünetei enyhültek a csalánfogyasztás
hatására. Ez a növény vastartalmánál és C-vitamin tartalmánál fogva méltó helyet érdemel a konyhában.
– A fekete retek főleg meghűléses betegségek előfordulása esetén kerül alkalmazásra. A nagyobb retek belsejét kivájva, cukorral megtöltve állni hagyjuk, majd a képződött léből 1-1 teáskanálnyit fogyaszt a beteg. A reteklé bizonyos összetételű epeköveket is old.
– Zabpelyhet rákmegelőző, depressziót szüntető tulajdonsága miatt rendszeresen tanácsos fogyasztani, főleg kefirbe keverve.
– Szilvalekvárt házilag készíthetünk, gáztűzhelyen is. Jó, ha van a háznál, az emésztést segíti.
3./ Az ételek ízesítésére tudatosan alkalmazzunk gyógynövénynek minősülő fűszereket
Ezek, a teljesség igénye nélkül:
– A fokhagyma: ez az évszázadok óta kedvelt növény csökkenti a magas vérnyomást, az érelmeszesedés kialakulásának veszélyét, és tisztítja a vért.
– A babérlevél szemes főzelékek, burgonyás ételek ízesítője, főzete pirított cukorral köhögés ellen jó.
– Köménymag az emésztésre van kiváló hatással.
– A kurkumát más fűszerekkel, pl. borssal, korianderrel, őrölt köménnyel, gyömbérrel együtt asztali fűszerkeverék részeként használhatjuk, abban a reményben, hogy segít megelőzni az epekövek kialakulását, és elősegíti az emésztést, élénkíti a vérkeringést.
– A fekete bors véd hurutos betegségek ellen, de nagy mennyiségben nem tanácsos fogyasztani.
– A majoránna jó hatással van a gyomorra.
– A kapor szintén gyomorerősítő.
– A természetben szedett kakukkfűvel húsételeket ízesíthetünk.
– A sáfrány virága szép színt ad a húslevesnek.
– Szezámmagot sült tészták tetejére szórhatunk. A fizikai és szellemi teljesítő képességet növeli.
– Nem árt, ha van otthon gyömbérgyökér. Rágcsálása hányingert szüntet.
4./ A gyógynövények közül nagyon sok teaként alkalmazható, részben betegségek megelőzésére, kezelésére, vagy csupán élvezeti cikként
Az otthon tartott teák megválasztásánál elsődleges szempont annak figyelembe vétele, hogy a családtagok milyen betegségekre hajlamosak, illetve melyek azok a bajok, amelyek kezdeti stádiumban gyógyteával kezelve visszaszoríthatók. Fontos szempont a prevenció, – a betegségek megelőzése, – és az e célt szolgáló teák fogyasztása.
Háztartásunkban a következő teákat célszerű tartani:
– Hűléses tüneteket enyhítő gyógynövények közül a hársfavirág, fekete bodzavirág, citromfű, fodormenta, kakukkfű, csipkebogyó, kamilla. Érdemes kiemelni a csipkebogyót. Az ebben lévő P vitamin a hajszálereket erősíti, a magnézium tartalma pedig fokozza a szervezet védekező erejét, növeli a stressz tűrő képességet és a szellemi teljesítményt. Egyes szakkönyvek szerint rákmegelőző hatása is van.
– Komolyabb légúti megbetegedések esetén az útifű és martilapu a hatékonyak.
– Prevenciós céllal alkalmazható minden 40 év feletti embernél a csalán, cickafark, és mezei zsurló keveréke, melyek sokféle bajt megelőznek.
– Az immunrendszer erősítése a piros kasvirággal érhető el, mely magról is vethető, szép kerti virág.
– Jó, ha van otthon kálmosgyökér, mely súlyosabb gyomorpanaszokat, bélpanaszokat gyógyít, óvatosan alkalmazva. Napi 6 korty fogyasztható ebből az áztatással készítendő teából, étkezések előtt és után 1-1 korty.
– Az enyhébb gyomorpanaszokra a borsmenta tea is elegendő.
– Szükség lehet még nyugtató – alvást segítő – teára, melyet keverékként készíthetünk levendula, zsálya, macskagyökér, orbáncfű, citromfű, komló hozzáadásával.
– Rákos betegségek megelőzésére, – és ilyen bajon átesett embereknek – nem árt körömvirág, cickafark és csalán tea keverékét rendszeresen fogyasztani.
– A férfiaknál gyakori prosztata panaszok jól kezelhetők a kisvirágú füzike teával, melyet hosszú időn át, folyamatosan kell inni, naponta 2-3 csészével.
– A női bajokra – melyet megfázás okoz – a cickafark tea hoz gyógyulást.
– Vesevédőként tartsunk otthon galaj, árvacsalán és aranyvessző hozzáadásával készült teakeveréket.
– Szíverősítőnek a galagonya virágos hajtásvég, vagy galagonya bogyó teája a legjobb.
– Az emlékezőképesség veronika és rozmaring teák fogyasztásával javítható.
– Ha a szájban seb keletkezik, jó, ha van kéznél galaj tea, öblögetésre.
– Foghúzás után legjobb palástfűvel öblögetni, egy nap alatt begyógyítja a sebet.
– Fejfájás ellen rozmaring vagy cickafark teát kell fogyasztani.
– Az allergiások tünetei enyhülnek csalántea fogyasztásával.
– A megnövekedett vérnyomást helyreállítja az áztatással készített fehér fagyöngy.
– Kamilla gyulladásos megbetegedéseket gyógyít.
– A citromfű tea önállóan, friss növényből főzve stressz ellen hatásos.
5./ Gyógynövényekből készített házi szerek
Prevenciós, gyógyászati, higiéniai és kozmetikai célra rendszeresen készíthetünk gyógynövénykészítményeket házilag.
A. /Friss levek. / Gyümölcscentrifugán kipréselhető/
– Körömvirág. Kis üvegben, hűtőszekrényben tartva háztartási égési baleseteknél azonnali fájdalomcsillapítást nyújt, s az olajjal forrázott testrész nem hólyagosodik fel. Egyéb sebek kezelésére is alkalmas.
– Galaj. A kinyert nedvet jégkocka tartóban lefagyaszthatjuk, majd a kockákat nylon tasakban tárolhatjuk a fagyasztóban. Gyógyszertárban vásárolt vitaminos krémekhez
keverve, vagy mosdóvízben oldva az arcbőr frissen tartásáról gondoskodik.
– Fecskefű. A friss lé többszöri alkalmazása eltávolítja a szemölcsöt.
– Búzafű. Regeneráló hatása miatt kúraszerűen érdemes fogyasztani.
B./ Szirupok, szörpök.
Hűléses megbetegedések kezelésére a következő gyógynövényekből állítható elő házilag szirup:
– Martilapu
– Útifű
– Kakukkfű
A felaprított növényt cukorral rétegezve meleg, napos helyen érleljük kb. 2 hónapig, majd leszűrve, kinyomkodva a növénymaradványt, a keletkezett szirupot felforraljuk, és hűvös kamrában tároljuk.
Nyári fogyasztásra egyszerűen készíthetünk bodzaszörpöt.
C./ Tinktúrák
A tinktúrák olyan módon készülnek, hogy a megmosott, felaprított friss növényre annyi szeszt /vodkát / öntünk, hogy ellepje. 2-6 hét az érlelés ideje, meleg helyen. Ezt követően leszűrjük, és hűvös helyen tároljuk, majd teás, vagy legfeljebb evőkanálnyi mennyiségekben fogyasztjuk.
A következő növényekből az alábbi célokra készíthetünk tinktúrákat:
Név | Hatás | Alkalmazás |
Pénzlevelű lizinka | természetes antibiotikum | belsőleg alkalmazandó |
Pénzlevelű lizinka | lábfájásra, visszérre | külsőleg alkalmazandó |
Pásztortáska | izomsorvadás ellen | külsőleg alkalmazandó |
Körömvirág | reumás fájdalmakra | külsőleg alkalmazandó |
Kakukkfű | ízületi fájdalmakra, idegekre | külsőleg alkalmazandó |
Csalán gyökér | hajhullás ellen | külsőleg alkalmazandó |
Vérehulló fecskefű | epe és májpanaszokra | belsőleg (néhány csepp vízzel hígítva) |
Orbáncfű | altatónak | belsőleg alkalmazandó |
Galaj | arctisztító | külsőleg alkalmazandó |
Fekete nadálytő | reuma, ízületi duzzanat | külsőleg alkalmazandó |
Zsurló | lábizzadás ellen | külsőleg alkalmazandó |
Útifű | szúnyogcsípés ellen | külsőleg alkalmazandó |
Medvehagyma | érelmeszesedés ellen | belsőleg (napi két kávéskanál) |
Galagonya | szívpanaszokra | belsőleg alkalmazandó |
D./ Olajok
A gyógyolajok úgy készülnek, hogy az aprított növényt olíva olajban áztatjuk, s meleg helyen tartjuk legalább 2 hétig, majd leszűrjük.
– orbáncfű sebolaj, fájdalomcsillapító külsőleg alkalmazandó
– kakukkfű olaj reumás fájdalmakra külsőleg alkalmazandó
– levendula fürdővízbe külsőleg alkalmazandó
– rozmaring fürdővízbe külsőleg alkalmazandó
– kamilla végtag szaggatás ellen külsőleg alkalmazandó
A gyógynövény olajok fürdővízbe való adagolásával frissítik a szervezetet.
E./ Kenőcsök
– Körömvirág visszérre külsőleg alkalmazandó
A kenőcs alapanyagaként gyógyszertári vazelint érdemes vásárolni, melyet felolvasztva felhevítjük benne néhány percig az aprított növényt, majd másnapig állni hagyjuk.
Felmelegítve egy nylon harisnyán átpréselve kerülhet tégelyekbe.
F./ Fürdők
– A gyógynövény olajok fürdővízbe való adagolásával frissíthetjük szervezetünket.
– A cickafark ülőfürdők elmulasztják a női bajokat.
– A zsurlófürdő kétszeri, háromszori megismétlése a gerincbántalmakban szenvedőknek javulást hoz.
– A kakukkfű és fenyő hajtásvég fürdők idegnyugtató hatásúak.
– A csalánfőzettel való lemosás a vérkeringést serkenti. Szívpanasszal küzdőknek és érszűkületben szenvedőknek is nagyon ajánlható. A friss csalán főzetével minden héten érdemes hajmosás után leöblíteni a hajat, mert dúsabb, fényesebb lesz tőle.
G./Gyógypárnák
15×20 cm-es színes pamut anyagból varrjunk zippzáras párnahuzatokat, melyekbe beletöltjük a szárított gyógynövényt, legalább 150-200 gr.-ot.
– a kakukkfű párnán való alvás nyugtat.
– a korpafű párna éjszakára a vesetájra helyezve csökkenti a magas vérnyomást, csillapítja a hát,- és derékfájást. Lábgörcs esetén a görcsölő testrészre téve azonnal hat.
Vizelési nehézség esetén a hólyagtájra borítva segíti a vizelet távozását.
H./ Egyéb szerek
– A porított zsálya fogporral keverve, fogtisztításra rendszeresen használva eltávolítja a fogkövet.
– A csalánból készült ecetes lével való bedörzsölés megállítja a hajhullást.
– A gyógynövények még a házi kedvenceknek is segítenek. A diófa levelét az állatok fekhelyére szórva elriasztják a parazitákat. A diófa levél egyébként nagy hatékonysággal gyógyít – kissé megtörve – érzékeny sebeket is.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments