Téves felfogás szerint, a nyári nagy hőségben a növények azért nem fejlődnek, mert „szomjasak”. Tény, hogy a víz utánpótlása a növekedés, fejlődés feltétele, de önmagában nem oldja meg a problémát.
Mégpedig azért nem, mert a talajban lévő tápanyagoknak víz segítségével el kell jutni a gyökerektől a legapróbb sejtekig. Ha tehát, a szakszerű öntözés ellenére rendellenes fejlődést, satnya termésképződést tapasztalunk, növényeink minden bizonnyal éheznek.
Ha már elültettük, kapálgattuk kis konyhakertünket, joggal várhatjuk, hogy növényeink szépen beérleljék terméseiket. Nincs annál bosszantóbb, mint amikor a szép terméshozam helyett csak pár nyamvadt termés éktelenkedik a felkopaszodott száron. Ahhoz hogy a zöldségek megfelelő terméshozammal ajándékozzanak meg minket, fontos a tápanyag utánpótlás, vagyis a trágyázás.
A zöldségnövények nagyon sok tápanyagot vesznek fel a talajból, és ha ősszel elmulasztottuk az alaptrágyázást, a növény szó szerint éhezik. A folyamat azonban még visszafordítható.
A fejtrágyázás célja a növények tápanyagigényének folyamatos és egyenletes kielégítése az egész tenyészidő folyamán. A fáradozás megéri, az időszakosan jelentkező tápanyagszegénység megszüntetésére és az ebből adódó lassú fejlődés meggyorsítására látványos hatás érhető el.
A zacskós érlelt trágyát nyár közepén is kiszórhatjuk. A tápanyag felszívódása bőséges öntözéssel serkenthető. A műtrágya alkalmazása vegetációs időszakban jóval körültekintőbb feladatot jelent, de az életfeltételek optimális megteremtéséhez használata ilyenkor már nem javasolt.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments