
Sok iskolában voltaképpen nincs lehetősége sem a szülőknek, sem a gyerekeknek arra, hogy a kötelezően felkínálandó ún. választható tantárgyak közül valóban választhassanak, írja a Danas.
Már az általános iskola első osztályától kezdve az iskolák szinte “rátukmálnak” a gyerekekre bizonyos választható tantárgyakat, amivel voltaképpen törvényt sértenek, de ezt senki sem ellenőrzi, írja a napilap. A fakultatív tantárgyakat tíz évvel ezelőtt vezették be az akkori oktatási miniszter, Gašo Knežević idején, de azóta már értelmüket veszítették.
Az eredeti elképzelés az volt, hogy a tanulók érdeklődési körüknek megfelelően választják ki a választható tantárgyakat egy bővebb, az iskola által felkínált listáról. Az alsóbb osztályokban az iskolának három, a felsőbb tagozatok esetében négy tantárgyak kell felkínálnia.
A gyakorlat azonban egészen mást mutat: megtörténik, hogy a szülők tanév elején kapnak egy cetlit, amelyen csak két választható tantárgy van, a tanító pedig azt sugallja, hogy mindenki ugyanazt az egyet karikázza be, azzal a magyarázattal, hogy a másikat majd a következő évben lehet választani, hiszen mindenki így csinálja.
“Ez nincs így rendjén, s ezzel megszegik a törvényt, hiszen a diákok számára meg kell teremteni a választás lehetőségét. Itt voltaképpen az iskolák önszerveződéséről van szó”, mutatott rá Slobodan Malušić, a belgrádi Đura Daničić Általános Iskola igazgatója, egy azon kevesek közül, akik készek erről a problémáról beszélni. Meglátása szerint a választható tantárgyak – beleértve a hitoktatást és a polgári nevelést is – bevezetése, feleslegesen megterhelte az amúgy is túlterhelt tanulókat. Bizonyos tartalmak, mint amilyen pl. az informatika, manapság már elengedhetetlen. De a különféle, ugyancsak iskolához kapcsolódó tevékenységek, a pótoktatás, emelt szintű oktatás stb. mellett a gyerekek átlag 8 órát töltenek az iskolában. És akkor mikor fognak tanulni és pihenni? – teszi fel a kérdést a szakember.
vajma.info/magyarno.com
Powered by Facebook Comments