A Komárom-Esztergom megyei múzeumok közös kutatómunkával megkezdték az útszéli keresztekhez, a fogadalmi kápolnákhoz, a szoborfülkékhez, a laikus vallásosság épített tárgyaihoz kapcsolódó dokumentáció és szóban élő hagyomány összegyűjtését – tájékozatta a tatabányai városi múzeum munkatársa kedden az MTI-t.
A. Pál Gabriella elmondta: eddig 22 településen térképezték fel a szakrális emlékhelyeket. Történetük megrajzolásához különböző levéltári és könyvészeti források mellett a helyi információkat is felhasználják. Az eredmények hiánypótlónak számítanak, mert Veszprém megyében és a Felvidéken már elkészült az emlékhelyek teljes adatbázisa.
A Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásával folyó kutatásban a búcsújáró szokásokat is feltérképezik. A búcsú a templomok védőszentjének emléknapján tartott egyházi ünnep, régen jelentős közösségi esemény volt, amelyre hazajöttek a faluból elszármazottak és sok helyütt újrafestették a házakat.
Komárom-Esztergom megyében Csatka és Péliföldszentkereszt búcsúja volt jelentős. Helyi lakosoktól tudták meg a kutatók, hogy az ácsteszériek egy erdőn keresztül mentek a csatkai búcsúba. A fákra szentek képeit tették és azoknál is megálltak imádkozni. Ma pedig már az erdő sincs meg azon a környéken – mondta el A. Pál Gabriella.
A kutatás és rendszerezés eredményeit kötet formájában is megjelentetnék, illetve bemutatnák a falvakban – közölte a muzeológus, aki szerint ezek a szakrális emlékhelyek legtöbbször nem műemlékek, de helyi védelemre mindenképpen érdemesek, mert falvak múltjának részei, amelyekhez a még élő emberek emlékezetében történetek kapcsolódnak.
MTI/magyarno.com
Powered by Facebook Comments