
A téli ónos esős, alattomosan síkos utakon elég egy rossz mozdulat, egy rossz lépés, és máris kész a baj: zúzódás, rándulás, ficam vagy legrosszabb esetben törés a vége, és mehetünk a kórházba (persze vannak, akiket vinni kell).
Tél, tavasz, nyár, ősz
Minden évszaknak megvan a jellemző veszélye. Télen a csúszós utak, járdák jelentenek komoly gondot a gyalogosoknak, de a téli sportok szerelmeseit is fenyegetik a sérülések. Évente több ezren törnek kezet, térdet, kulcscsontot síelés, korcsolyázás, szánkózás közben.
Tavasszal viszont sokan kezdenek aktívabb sportolásba, előkerülnek a pincéből a biciklik, görkorcsolyák, gördeszkák, így lineárisan növekszik azok száma, akik gyakori húzódásokat, ficamokat, töréseket szenvednek.
Nyáron általában a strandok vizes, síkos közlekedő útvonalain történnek balesetek, illetve a motorozó, kerékpározó fiatalok körében. Sok az extrém sportokat űzők között is a töréseket, sérüléseket szenvedők száma. Ősszel a túrázók, szabadidős tevékenységet űzők sérülnek leginkább.
A gipsz ma már nem gipsz
Régen az eltört végtagokat nem tudták begipszelni, hisz akkor még nem létezett ez a gyorsan szilárduló anyag. Botokkal, faágakkal rögzítették a sérült végtagokat, mint ahogy az a legtöbb indián-, vagy kalandfilmben látható is. A rögzítő sín volt a gipszrögzítés “őse”, majd ezt felváltották a több kilós, ormótlan, majd később az egyre könnyebbé váló gipszek. Ezek jelentették a sérültek számára a “gyógyírt”. Töréseknél, ínsérüléseknél ma a gipszelés helyett egyre inkább speciális rögzítőt használnak. Ezek a tépőzáras rögzítők – gyógyászati segédeszközök -, melyeket receptre ír fel a szakorvos és a forgalmazóknál vagy a gyógyszertárakban lehet kiváltani, kiválóan alkalmasak a különböző ízületek stabil rögzítésére. A hazai piacon a következő típusú segédeszközök találhatók meg, amelyek a gipszet “helyettesítik”: térdrögzítők, bokarögzítők, kulcscsont-, váll- és könyökrögzítők, csuklórögzítők, nyakrögzítők, de gyártanak már tépőzáras sérvkötőket és várandósoknak medenceszorító övet is. Ezek a segédeszközök rugalmas gumírozott anyagból készülnek, több helyen betéttel ellátva, amelyekbe fém- vagy műanyag rögzítők csúsztathatók. Ha a rögzítő tartozékokat eltávolítjuk a segédeszközből, ki is mosható langyos, mosószeres vízben.

A tépőzáras “gipszeknek” nagy előnye, hogy alatta nem izzad, sebesedik a bőr, sokkal könnyebb és kényelmesebb a viselete a beteg számára. A tépőzáras segédeszköz azáltal is meggyorsíthatja a gyógyulási folyamatot, hogy viszonylag könnyen eltávolítható, így a sérült végtagot bekenheti a beteg gyógyulást elősegítő krémekkel, majd ismét visszahelyezheti a rögzítést. A sérült végtag nyugalmi állapotának fenntartása előfeltétele a gyors gyógyulási folyamatnak. Ezért a rögzítő kötést ne távolítsuk el indokolatlanul és főleg ne hosszabb időre, csak tisztálkodáshoz vagy a krémmel történő kezeléshez. Otthon és alvás alatt is folyamatosan használjuk, mert alvás közben az ember nem figyel oda tudatosan a mozgására, és óhatatlanul is “rásérülhet”. A csonttörés gyógyulási ideje függ – többek között – a törés típusától és az egyéni gyógyhajlamtól. A gyógyulás heteket, hónapokat vehet igénybe, és ezt követően sokszor még hónapokig tartó gyógytornára, rehabilitációra van szükség.
Mit tegyünk, ha baleset ér?
Ha végtagsérülés ér minket, az első és legfontosabb, hogy nyugalmi állapotba, stabil helyzetbe rögzítsük a végtagot. Ezt követően ne erőltessük, és ne próbálgassuk, mert az csak árthat. Ha van nálunk rugalmas pólya (fásli), rögzítsük azzal, vagy sállal, egyéb ruhadarabbal is megtehetjük mindezt. Ha elérhető távolságban tudunk jeget szerezni, hűtsük a sérült testrészt, de megteszi a hideg vizes ruhadarab is. Amilyen gyorsan tudunk, menjünk el a szakrendelésre, ahol megkapjuk a szakszerű ellátást. Ha képtelenek vagyunk a helyzetváltoztatásra, hívjunk segítséget.
Csonttörések
Powered by Facebook Comments