
Hivatalosan még nem, de a felvi.hu internetes oldalon mindenki megtudhatta, sikerült-e a felvételi vizsgája a választott felsőoktatási intézménybe. Idén összesen 95 445-en jelentkeztek valamilyen felsőoktatási intézménybe, közülük 72 159-et vettek fel, ami több mint 75 százalékos arány. Akik nem nyertek felvételt, azoknak sincs elkeseredésre semmi okuk, OKJ képzések közül választhatnak szakmát, ezzel szakmailag “megalapozhatják” a következő tanévben kezdődő tanulmányaikat.
A melyiksuli.hu oldalán megtalálhatóak még az un. e-learning képzések is, amelyek során online szemináriumokon vesznek részt a hallgatók. De ezen kívül számos lehetőség közül válogathatnak azok a jelentkezők, akik ellátogatnak az oldalra: http://www.melyiksuli.hu/miert-melyiksulihu
Az első szakképzés ingyenes
Nappali rendszerű képzés esetén az első szakma megszerzése ingyenes. A tananyag modul rendszerben sajátítható el, ami annyit jelent, hogy az OKJ számának megfelelő szakmai bizonyítványban minden egyes tantárgy külön modulszámot kap, tehát sikeres vizsga esetén az adott modulból többet nem kell számot adni. (Többségében egyetemeken, főiskolákon is beszámításra kerülnek a százalék alapján szerzett érdemjegyek).
Tanfolyamok
Ha valaki nem az első szakképesítését szerzi, alapos kutatómunkát igényel, hol kezdje meg tanulmányait. Általában kisebb energia ráfordítást jelent az alacsony óraszámú képzéseken való részvétel és talán olcsóbb is. Érdemes azonban mérlegelni: inkább több időt töltünk az iskolapadban, így könnyebben megértjük a tananyagot, vagy rövid idő alatt elvégezzük a tanfolyamot és vállaljuk a vizsga sikerének kockázatát.
Képző és vizsgaszervező
Talán kevesen tudják, hogy a képző intézmény nem minden esetben jogosult a szakmai vizsgák megszervezésére. Ez annyit jelent, hogy a képző mindössze egy tanusítványt ad arról, hogy a képzésen részt vettünk, vizsgáznunk azonban más intézményben kell. Lehet, hogy azt sem sokan tudják, az OKJ szakmai bizonyítványt Európában, de még a tengeren túl is sok országban elfogadják. Ha valaki külföldön szeretne munkát vállalni, ne felejtsen el kérni Europass bizonyítványt. (A vizsgaszervező felé ezt az igényt a vizsga megkezdése előtt jelezni kell.)
Nyelvtanfolyamok
Akik szakmai előképzettséget nem akarnak szerezni, azoknak ajánlott az idegennyelv legalább középszinten történő elsajátítása, diplomát ugyanis nyelvvizsga nélkül nem szerezhetnek. Az egyetemi tanulmányok ideje alatt a nyelvtanulás kissé nehezebben megy, így érdemes a jövő évi tanévkezdés előtt jó előre “idegen nyelv stratégiát” kidolgozni.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments