
Az ideális minden bizonnyal az lenne, ha nem kellene védekezni, szabad lenne a szerelem és a testiség. Mellékhatások és utóhatások nélkül. Ilyet még nem találtak fel. Vannak viszont alternatív módszerek, amelyeket életmódunkhoz és szexuális szokásainkhoz igazíthatunk.
Nyugodtan kijelenthető, hogy a fogamzásgátlás a mindennapok része. Természetes, ha azt szeretnénk elérni, hogy minél kevesebb nyűggel járjon. Ne kelljen odafigyelni az időre, meredekebb – és bátrabb – esetekben ne legyen a gyönyör pillanata óvatos, megszakított.
Akik körültekintőbbek és jövőbe látóbbak azoknak az is számít, hogy mennyi hormont engednek a szervezetükbe, hogy az általuk terhesség megelőzés céljából használt eszköz mennyire lehet fertőzések, gyulladások forrása.
Különböző lehetőségek vannak a nem kívánt terhesség, és nem utolsó sorban a betegségek elkerülésére. Vannak olyanok, amelyeket már évszázadok, ezredek óta alkalmaznak, és vannak a legújabb, és természetesen a legkevesebb fájdalommal, odafigyeléssel „dolgozó” módszerek is. Két út lehetséges: egyre kevésbé, de mégis kitesszük testünket a hormonoknak, illetve valamennyire lemondunk a felhőtlen szeretkezésről.
Megszakított közösülés – nem annyira eredményes, mint az alkalmazók hiszik. Semmilyen egészségkárosító hatása nincs és teljesen ingyenes. Csak kényelmetlen, inkább akkor hagyatkozzunk ezen ősi módszerre, ha nincs más lehetőség.
Naptárazás – a ciklus meghatározott idején tartózkodni kell a szextől. Kevéssé megbízható, hiszen kevés nőnek van szabályos ciklusa.
Hőmérőzés – a test hőmérsékletének alapján meghatározható a fogamzásképesség. (Ha a hőmérséklet magas, könnyű teherbe esni.) Ha vasszigorral betartjuk a szabályokat – de csakis így – hatékony módszer.
Irrigálás – a hüvelyi fogamzásgátlás egyik formája. Egy applikátor segítségével kell spermaölő szert a hüvelybe juttatni. Veszélye is ebben rejlik: a vízsugár lehet, hogy mélyebbre tolja az ondósejteket, ahelyett, hogy kimosná. A módszer nem is hatásos annyira, s nem is tesz jót a hüvelynek.
Óvszer – egyszerűségben és hatékonyságban még nem múlták felül, a legelterjedtebb módszer, hiszen az egyetlen – valóban – hatékony védekezési forma a betegségek ellen is.
Film – ez a hüvelyi fogamzásgátló egy magyar orvos találmánya. Egy spermaölőt tartalmazó négyzet alakú filmet kell hajtva a hüvelybe helyezni, ahol feloldódik és egy órára teljes védelmet biztosít. A módszer gyorsan terjed.
Spermicidek – spermaölő habok, zselék, kenőcsök. Pár perccel az aktus előtt kell a hüvelybe helyezni, és általában három órán át hatásosak.
Pesszárium – egy kerek, kupola alakú gumi, rugalmas gyűrűvel a szélén. A hüvelybe felhelyezve elzárja a méhnyakat. Általában spermaölő szerekkel együtt használják, kb. 95%-os hatékonysággal. Ellene szól viszont, hogy nehéz felhelyezni és kényelmetlen.
Tabletták – A fogamzóképes korban lévő magyar nők 30 százaléka tablettát szed, ami világviszonylatban is magas arány. A legtöbbek által választott védekezési mód tehát, szedését nőgyógyászati vizsgálatnak és rákszűrésnek kell megelőznie. Előnye, hogy kizárja a méhen kívüli terhesség lehetőségét, csökkenti a menstruációs vérveszteséget és rendezi, szabályozza a ciklust. Sőt, ezen felül csökkenti bizonyos rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát.
A tabletta működésének lényege, hogy megakadályozza a peteérést. A tabletták kétféle hormonális hatóanyagot tartalmazhatnak: ösztrogént vagy progeszteront. Vannak továbbá egy – egyforma hatóanyagú – és háromfázisú – különböző hormonális hatóanyagokat tartalmazó – tabletták.
Esemény utáni tabletta – több ilyen is van forgalomban, de csak akkor hatásosak, ha pontosan betartják a használatával kapcsolatos előírásokat. Csak sürgősségi esetben alkalmazhatóak, mert jó nagy adag hormont tartalmaznak.
Progeszteron-injekció – a hormoninjekciót – általában – három havonta adják, ám használata csak szülés után ajánlott. Hátránya továbbá, hogy cikluszavarokat okozhat, elhagyása után nehezen áll vissza a nő „természetes rendje”, s hatása nem szakítható meg. Az injekcióhoz hasonló módszer a a bőr alá ültetett hormonkészítmény, melyet nálunk – egyelőre – nem forgalmaznak.
Spirál – szintén szülés után ajánlott védekezési eszköz. Anyaga lehet műanyag, ezüst vagy arany, amelyet rézdrót fog körül. Általában öt évre helyezik el őket, hatásosak, kényelmesek. Egyetlen veszélyük a méh gyulladása, fertőzése.
Hüvelygyűrű – havonta egyszer kell – saját kezűleg – a hüvelybe helyezni, s egy hónapon át teljes védettséget jelent.
Tapasz – talán ez jelenti a jövőt. Külsőleg kell a testre helyezni, így fejti ki a hatását.
Végleges módszer Azaz a meddővé tétel. Nőknél a műtét során a petevezetéket zárják el, férfiaknál a spermiumok útját blokkolják.
Azonban mindkét esetben komoly eljárás előzi meg, a műtétek engedélyezése törvényhez kötött. Az egyik feltétel az, hogy a páciens legyen minimum 35 éves, és legyen három élő gyermeke.
Férfiak védekeznek Ne feledkezzünk el róluk se, hiszen a fogamzásgátló szerek legtöbbje a nőre hárítja a problémát. Nekünk, nőknek kell szedni, felrakni, stb. Csak az óvszer az, amelyet a férfi használ. Egyre nagyobb az igény egy olyan tablettára vagy módszerre, amely az élet egyik legkellemesebb területén is megosztja a „teherviselést”. Ki is kísérleteztek egy olyan tablettát férfiak számára, melynek hatóanyaga időszakosan felfüggesztené a spermium termelést. A szer egyelőre az engedélyeztetési folyamatot járja végig.
AMIT SOHA – RU-486 abortusztabletta Soha nem lehetünk annyira felelőtlenek, hogy a legújabb kor liberális, gyilkos szerét vegyük igénybe! Az RU-486 méreg. Akkor öli meg a magzatgyermeket, mikor már dobog a szíve. Eddig 11 terhes nő haláláról tudunk…
figyuzz/magyarno.com
Powered by Facebook Comments
Sajnos egyszer én belefutottam egy esemény utáni tablettába..Se a szervezetemnek, se a pénztárcámnak, se a kapcsolatomnak nem tett jót..plusz teljes tanácstalanság és pánik övezte az egész ügyet. Szerencsére nem lett baj, és azóta már tablettát szedek. Aztán hallottam egy kampányról, és sajnálom, hogy előbb nem bukkantam rá, mert felkészültebb lehettem volna! Íme: http://www.facebook.com/neesspanikba
Érdemes felhívni rá a figyelmet! 🙂