Harbin Kína tizedik legnagyobb városa, Magyarországnyi lakossággal, közel az orosz határhoz. Metszően hideg szél fúj Szibéria felől és a téli átlaghőmérséklet -16º körül alakul.
A Nemzetközi Jég-és Hófesztivál (a négy legnagyobb ilyen fesztivál között van – Sapporo Yuki Matsuri, Carnaval de Québec és Holmenkollen skifestival) jó kínaihoz méltóan színes fényekben úszó gigantikus mérető szobrokat és épületeket vonultat fel.
2013. január 5-én immár 29. alkalommal rendezik meg a fesztivált, az elsőre 1963-ban került sor. A fesztivál nem hivatalosan már december harmadik hetében elindul, a helyiek ekkor ünneplésbe kezdenek és a szobrok nagy része is elkészül (kb. két hét kell a végleges formáig). Az időjárástól függően február végéig tart a jeges mulatság.
Régre nyúló hagyományai vannak a jégművészetnek a környéken: a kiindulópont a hagyományos jéglámpás volt, melyet a helyi halászok használtak. Egy tartályban megfagyasztották a vizet és ebbe/erre rakták a gyertyát, hogy sötétben is lássanak.
A tradicionális módszerektől a legmodernebbig mindent felvonultatnak a kínaiak. A jéglámpások mellett többnyire lézeres és ledes technológiával dolgoznak, a szobrok megépítéséhez pedig tíz-tizenötezer hó/jégmunkásra van szükség. Évente 180.000 m³ jeget használnak fel, melyet a közeli Songhua folyóból vájnak ki. Harbinhoz kötődik a legnagyobb hószobor Guinness rekordja is. 2007 telén építették meg a „Romantikus érzések” című alkotást, mely 35 méter magas és 200 méter hosszú volt. Negyven ország hatszáz szobrásza dolgozott a művön, mely 3.398 m³ hóból készült és francia katedrálist, jég hableányt, orosz templomot, kínai palotát, sőt Stonehenge mini változatát is magában foglalta.
Éves szinten mintegy egymillió embert vonz a fesztivál. A monumentális alkotásokat nemcsak nézegethetjük, hanem használhatjuk is. Bemehetünk az épületekbe, de akár le is csúszhatunk róluk vagy felmászhatunk rájuk. A merészebbek pedig megmártózhatnak a Songhua folyóban is.
vizpartifejlesztesek.blog/magyarno.com
Powered by Facebook Comments