Szent Mihály időszakába lépve elérkezik a mérlegelés, a számvetés időszaka. S hogyan kapcsolódik ez a földhöz, a föld elemhez? Vizsgáljuk ezt meg lelki-szellemi-testi megközelítésből egyaránt!
Szent Mihály mérlegére lépve a jót is, a rosszat is számba vesszük. Régen a falu népe Mihály ünnepét (szeptember 29.) követő vasárnapon szüreti mulatságot tartott, amely ősidők óta alkalmát adta a fölszabadult számadásnak.
A szüret a különböző történelmi korokban mindig többet jelentett egyszerű munkánál. Ünnepnek számított és számít, hiszen egy egész évi munka eredményével, az Ég és Föld ajándékával néz szembe a szőlőművelő.
Az aratás végeztével, a földeken befejeződő munkával nyugodtabb, befelé forduló időszak következik. A kint helyett már a bent lesz fontos. Az időszak színe a bézs, a sárgásbarna, a narancsos és az arany (aminek szimbolikája is az őszt idézi: hiszen az örökkévalóság, a Nap, ugyanakkor a föld erőinek szimbóluma is. A fejlődés, az érettség (értékesség) és egyben az öregedés szimbóluma). A befogadás, termékenység gondolatköre is ehhez az időszakhoz köthető.
Gondoljuk végig, a magyar nyelvben ugyanúgy nevezzük a Föld bolygót, mint a földet. Mi azt mondjuk: anyaföld. A Föld: Földanya. Másképpen megközelítve: matera – a megfogható, a földi. Anyai. És valóban, a föld, mint elem női erőt képvisel, ugyanúgy, mint a víz elem. A tűzerő (Nap) és a levegő elem (éteri) férfi erőt hordoz. Az évszakok váltakozásában, a kerek esztendőt adó állandó körforgásában is benne van tehát ennek a két erőformának a kiegyensúlyozott jelenléte. Ahogy sorra veszem az évszakok váltakozását, a tavaszi vizes jelleget a nyári tűzerő anyaivá érleli őszre, aminek számadásra késztető időszaka előkészíti az éteri, a légies főszerepét a téli időszakban.
Ősszel tehát a külső és belső számvetés, a mérlegelés, az esetleg elrontott dolgok helyrehozatala és a jól végzett munka feletti öröm által tesszük rendbe lelkünket. A föld, mely ellát minket minden szükségessel, testünket is gyógyítja!
A földdel történő gyógyítás igen ősi tudáson alapszik. Gondoljunk az iszappakolásra, a különféle ásványokra. Az iszappakolás szépítő hatása mellett, izomlazító is, mely enyhíti a reuma és az ízületi fájdalmak okozta panaszokat, amelyek főként a most következő hónapokban gyötrik az erre hajlamosakat. Az iszap révén könnyen eltávolítható az ízületekben felgyülemlett felesleges nedvesség, mivel képes elvonni környezete zsír- és nedvesség tartalmát.
Az iszapszappanok dús ásványi anyag tartalma, gyulladáscsökkentő és mélytisztító hatása vitathatatlan, az ekcémás bőrt is gyógyítják. Érdemes a különféle sókúrákat is beilleszteni életünkbe, immunerősítésre is kiváló hatásúak. Sóterápiával az allergiás panaszok is enyhíthetőek, vagy gyógyíthatóak, nem beszélve az időszakra jellemző őszi nyavalyák hatásos kezeléséről.
Ősi idők óta közismert az ásványok, drágakövek, vagy féldrágakövek gyógyító hatása is. Alkalmazhatók masszázsnál, akupunktúrás pontok masszázsára, energiamezőnk alakítására és még hosszan lehet sorolni. Ezek nem csak testünkre, lelkünkre is hatnak. Egyensúlyunkat biztosítandó, testünk-lelkünk rendbetételét szolgálják az időszak fontos ünnepei, jeles napjai is. Érdemes az ehhez az időszakhoz illeszkedő meséket mesélni gyermekeinknek, és kapcsolódó játékokat, énekeket ajánlani számukra, hogy ezzel is az évkörhöz igazodás biztonságát adhassuk csemetéinknek.
Az őszi időszak kapcsán a föld elemről írtam néhány gondolatot, szükségesnek látom azonban megjegyezni, hogy az elemek szerves egységet alkotnak, amely földi létünk működési rendjét határozza meg. Ezt a rendet közvetítik számunkra ünnepeink, népmeséink, dalaink és játékaink, ősi térrendezésünk, népi motívumaink, stb., amik segítenek minket tájékozódni életünkben. Ezek elhagyása, háttérben tartása, vagy egy-egy elem egy oldalú, az összefüggéseket, a teljességet nem láttató bemutatása éppen a lényegtől fosztja meg a teljes Egészet.
Nagy öröm, amikor láthatjuk, hallhatjuk, hogy jeles napjainkat és az illeszkedő meséket, játékokat, énekeket őseink megőrző erőfeszítéseivel és ősi bölcsességével, a természet rendje szerint ápolják óvodáinkban és otthonainkban.
Címlapfotó:Karnok Csaba
magyarno.com
Powered by Facebook Comments