


Szabadon a világűrben
A kutatókat évek óta foglalkoztatja az a kérdés, hogy a naprendszerünkön kívül léteznek-e olyan bolygók, amelyeknek holdja van. Úgy tűnik, a NASA megtalálta a választ.
A legújabb, NASA által finanszírozott, japán – új-zélandi – amerikai tanulmány szerint, a naprendszerünkön kívül, van egy bolygó, amely nagyobb tömegű, mint a Jupiter és párja kisebb súlyú, mint a Föld.



A kutatók az úgynevezett mikrolencsés gravitációs technikát alkalmazták megfigyeléseikhez, ami azt jelenti, hogy a távoli bolygók tanulmányozásához egy közelebbinek a nagyító hatását használták fel. A távoli megfigyelésekhez a teleszkópokat Új-Zélandon és Tasmániában állították fel.
A lencse módszer alkalmazásának köszönhetően, véletlenül sikerült felfedezni a bolygót, “holdjával” együtt. Az egyik kétezerszer kisebb, mint a másik és a nagyobb csillag 18-szor nagyobb tömegű, mint a Föld.



A kutatók szerint a bolygópár egy csillagrendszernek sem aktív része, szabadon lebeg a világűrben. Feltehetően, egy fiatal naprendszertől származik. David Bennett, a University of Notre Dame kutatója szerint, az alkalmazott megfigyelési módszer miatt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a nagyobb bolygó mellett megfigyelt kisebb esetén holdról van szó.
Wes Traub, a NASA vezető kutatója szerint, ha bebizonyosodik, hogy a felfedezett bolygó körül hold kering, akkor egy teljesen új rendszer felfedezéséről beszélhetünk. – írta a Daily Science.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments