
A rózsaszín virágok romantikus hangulatot teremtenek a kertben, a szín a mesék világába varázsolja a látogatót.
A kert stílusnak kialakítása azonban körültekintő munkát igényel. A legszebb rózsaszín virágok képviselői – a teljesség igénye nélkül – a rózsák, iszalagok, tulipánok, hortenziák, magnóliák és tavirózsák.
Futórózsa
Falak befuttatására, rózsalugas kialakítására, kapu díszítésére használható. Az alábbi futórózsa kollekció a nagyvirágúak csoportjába (Grandiflora) tartozik, melyeken az óriási, telt virág a hajtás közepén található. Ezek az illatos, gyönyörű virágok éppoly kellemes látványt nyújtanak mint a bokorrózsák, de sokkal kevesebb helyet foglalnak el a kertből. Napos, nyitott területeken és nedves, jó vízáteresztő képességű talajokon pompáznak legjobban. A futórózsa önálló kapaszkodásra nem képes. Emiatt támasztékra van szüksége, ami lehet kerítés, pergola, virágrács, stb és kötözést igényel.
Iszalag
A kúszónövények királynője. Egy különleges változata, a Clematis viticella Purpurea szinte egész nyáron át virító fajta. Tápanyagban gazdag talajt kíván, ami mindig legyen eléggé nedves és a mésztartalma kedvező hatású. A napfény létfontosságú a virágzás számára, de a tőnek árthat, ezért ajánlatos valamilyen takarónövényt, pl. páfrányt mellé telepíteni. A kúszó, virággal díszítő iszalag metszése nagy odafigyelést igényel. Kora tavasszal erőteljesen metsszük vissza, az előző évi vesszőkből csupán 5-8 cm-t hagyjunk meg, ugyanis a virágokat csak az új vesszőkön hozza.
Tulipán
A tulipán virágzása viszonylag hosszú, vannak korai és kései fajták is. Korán virít a szimpla, korai tulipán, utána következik a telt korai, majd a Darwin hibridek, végül a papagáj tulipán virágzik májusban. A talajt legalább egy hónappal az ültetés előtt ajánlott 25-30 cm mélyen felásni, és trágyát beledolgozni. Ha szükséges, az ültetési területet jól öntözzük meg, hogy átnedvesedjen. Az elvirágzást követően a tulipánnak még mindig szüksége van a levelére. Az ültetés előtt gondoljuk át hova kerülnek, mert ugyan nagyon jól mutat egy virágzó folt a zöld gyepen, de azt is vegyük figyelembe, hogy az elvirágzást követően legalább hat hétig (általában júniusig) nem szabad levágni a leveleket.
Hortenzia
A virágok színét a föld PH-értéke, vagyis a sav foka határozza meg. A savanyú talajban a virágok kék színben nyílnak, a meszes talajon a piros vagy rózsaszín virágok lesznek többségben, a semleges talajon pedig a fehér virágú hortenzia a gyakori. Ha szeretnénk tudni milyen színű hortenziát várhatunk kertünkben, érdemes a talaj pH értékét megmérni. Ahhoz hogy a földje ne száradjon ki, érdemes mulccsal körbevenni a tövét. A hortenzia csak árnyékos és hűvös helyen érzi jól magát. Ne tegyük tűző napra, vagy túl meleg helyre, mert pár hét alatt kipusztul. Az ideális hőmérséklet a 15-17 fok, és ne érje közvetlen napsütés a növényt. A kerti hortenziát nem érdemes visszavágni, elég, ha az elnyílt virágokat és az elszáradt hajtásokat eltávolítjuk, ám a bugás hortenziát érdemes minden évben visszametszeni.
Magnolia (liliomfa, vagy tulipánfa)
A Magnolia nemzettség képviselői hazánkban üde talajú erdők alsóbb koronaszintjében élnek vadon. Kivétel nélkül humuszban és tápanyagban gazdag, lehetőleg savanyú kémhatású talajt kedvelnek. Egyik csoportjának képviselői a lombozat kifejlődése után hozzák virágaikat, leveleik nagyok: 20-30 cm-esek is lehetnek. Az e csoportba tartozó fajok többsége fa termetű és különösen kényes, igényes növény. A másik csoport tagjai a lombfakadás elött adnak feltűnő virágdíszt. Bár ezek is igényesek, hazánk klimatikus viszonyait jobban elviselik. Ha a talaj- és nedvességigényüket kielégítjük (öntözött kertben) a város levegőszennyezettségét is jól elviselik.
Tavirózsa
Hazája: Európa, Ázsia. Hazánkban főleg az Alföld állóvizeiben gyakori, kúszó, vastag gyöktörzsű évelő, a víz felszínén úszó kerekded levelekkel. 10-20 cm széles, illatos virágai a víz színén nyílnak. A tavirózsa napos, védett fekvést, nyugodt vízfelületet kíván. 50-100 cm vízmélységű medencékbe, kerti tavakba telepíthetjük. A cserepes tavirózsákat ültessük át egy nagyobb, vagy jóval nagyobb cserépbe, (8-15 liter) vagy akár egy zöldséges ládába. Zöldséges ládába akár két tavirózsát is tehetünk. Normál kerti földet szórhatunk az edény kétharmad részéig, csak lazán tömörítsük, majd helyezzük el benne a növényeket. A tetejére apró kavicsokat tegyünk és óvatosan helyezzük a tó aljára az edényt. Így több évig is (2-3) kibírja a növény átültetés nélkül.
Vattacukor fű
Felfelé törő szárak és dús, sötétzöld levélzet jellemzi tavasz közepétől ősz végéig ezt az elbűvölő fűfajtát. A lilás rózsaszín virágok kb. 30cm hosszú szárakon jelennek meg a nyár végétől és egészen novemberig szépen díszítenek, lágy, könnyed hatást kölcsönözve a virágzó növénynek. A levélzet a hideg idő beálltával kivilágosodik, de formáját egész télen át szépen megtartja, ezért csak kora tavasszal érdemes visszavágni.
Fáklya lobélia
Hosszú életű, félcserjés növény, amely Arizona déli részén és Mexikó észak-nyugati részén honos. Keskeny, hosszúkás levélzete buja, szub-trópusi külsőt kölcsönöz neki. A fényes, élénkzöld, enyhén fogazott levélzetet szépen emelik ki a növény vöröses szárai. Narancspiros, sárga torkú virágai a nyár első felétől jelennek meg. Üde, laza talajon rizómákkal lassan terjed.
Kisvirágú fűzike
A ligetszépe félék (oenotheraceae) családjába tartozó, kis termetű, vékonyka szárú, halvány rózsaszín virágú, molyhos levelű növény. A termése szőrös tok, a magok körte alakúak, 1 mm hosszúak. Dél-Ázsiában, Észak-Afrikában őshonos, de nálunk is áttelel. Nedves réteken megtaláható egész Magyarország területén. A növény amellett hogy kertünk dísze, gyógynövényként a férfiak megmentője.
Rózsaszínben a kert stílusára hangolva
Aki nem elégszik meg a kertjében pompázó sok rózsaszín virággal, fején is viselhet néhány szálat.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments