A palócok, Paládi Kovács Attila egyik feltételezése szerint, a tatárjárást megelőzően érkeztek a Kárpát-medencébe 1100-1200 között. A főként rabságba, fogságba esett kun csoportok a nyugati, északi gyepük mellé kerültek a várispánságok és az egyházi központok uradalmaiba. Katonáskodás mellett a „szolgáló népekkel” keveredhettek és itt szláv asszonyokkal házasodhattak. Mindenképpen csak kisebb, elszigetelt területekről lehet beszélni, ahol a 13. században polovec-kunok élhettek, akik hamar elmagyarosodtak.

MTI Fotó: Komka Péter
Látnivaló akad bőven, a hagyományos kontyos palóc házak között sok érdekesség, többek közt babamúzeum, falumúzeum várja az érdeklődőket, ahol megismerkedhetünk a paraszti életforma eszközeivel, berendezési tárgyaival.
Az egykori életformáról tanúskodik a most átadott Napszámos óra elnevezésű szobor is.
Címlapfotó: A Napszámos óra elnevezésű szobor Rimóc községben 2013. augusztus 25-én. A mezőgazdasági bérmunkások, a napszámosok tiszteletére készült alkotás Tóth Dávid budapesti szobrászművész munkája. A kapa nyelének árnyéka napóraként az időt mutatja. MTI Fotó: Komka Péter
magyarno.com
Powered by Facebook Comments