
A panellakás előnyeit és hátrányait azok ismerik igazán, akik laktak már valaha ilyen típusú tömbökben. Sok lakó összezsúfolva, kicsi, sok esetben főzésre alkalmatlan konyha, rosszul szigetelt nyílászárók és még sorolhatnánk a panaszokat. Ugyanakkor, némi kreativitással sok minden kihozható az egyébként viszonylag olcsó fenntartású lakásokból.
Kiindulásként nézzünk egy kb. 35 négyzetméter alapterületű ingatlant, amely felújításra szorul. Ha a fekvése és más igény szerinti paraméterek megfelelnek, ezekhez az ingatlanokhoz a peremkerületekben 5-6 millió forintért hozzá lehet jutni, a többi rajtunk múlik.
Induljunk ki a kedvezőtlenül kialakított alaprajzból, nézzük át figyelmesen, mit lehet változtatni. A konyha egy sötét, pici helyiség, normál főzésre gyakorlatilag teljesen alkalmatlan. Márpedig, finom ételek készítéséhez világos, tágas hely kell. A félszoba fényes, világos, alapterülete viszont kihasználatlan.A 35 négyzetméteres panellakás eredeti alaprajza – Fotó: Magyar Nő Magazin
Ebben az esetben jó megoldás, a fürdőszoba és a konyha megcserélése és a fal félszoba felé történő megnyitása, és a szoba felé vezető ajtó befalazása.
A 35 négyzetméteres panellakás megváltoztatott alaprajza – Fotó: Magyar Nő Magazin
A terek megnyitásával és a helyiségek cseréjével viszonylag nagy teret kaphatunk a főzéshez és a hangulatos étkezéshez. A panel falak kivágását már 10.000 Ft/nm-től szakemberek elvégzik, ha pedig a konyha és az étkező között kis átadó pultot szeretnénk kialakítani, a munka biztosan kihozható 20.000 Ft alatt. A félszoba ajtajának falazása legkönnyebben Ytong válaszfallal oldható meg, amelynek darabja méret szerint, kb. 400-1.000 Ft.
A fürdőszobában minden bizonnyal le kell mondanunk a kényelmes fürdőkád használatáról, zuhanyzó kialakításával azonban nagyon sok hely megtakarítható – Fotó: Magyar Nő Magazin
Minél világosabb a helyiség, minél több a fény, annál nagyobb teret kapunk – Fotó: Magyar Nő Magazin
A falazás és a vízelvezető rendszer megcserélése után következhet a nyílászárók cseréje. A panellakások eredetileg, jellemzően rosszul szigeteltek, érdemes ezért az ablakokat és az ajtót új, korszerű technológiával gyártott, hő- és hangszigeteltre cserélni. A kissé költséges befektetés télen, fűtésszezon idején megtérül. (Az ablakok redőnnyel már 150.000 Ft/db beszerezhetők, biztonsági zárral ellátott, szigetelt ajtót pedig 60-80 ezer forintért is találunk).
Ne sajnáljuk a pénzt új, hőszigetelt nyílászárókra. Ezek nem csak esztétikai élményt nyújtanak, sokat spórolhatunk fűtésszezon idején, de nyáron is sokat védenek a hőség ellen – Fotó: Magyar Nő Magazin
A tereket növeli a világos szín. Optikai csalódást okoz, ha a falak fehérek. A ledek beépítése pedig fokozza a hatást, emellett egyértelműen sokat megtakaríthatunk a villanyszámlán.
A LED izzók beépítéséhez érdemes gipszkartont beszerezni, amely könnyen, ízlés szerint alakítható – Fotó: Magyar Nő Magazin
A parányi alapterületű, befejezés előtti konyhában beépítésre került a mosogaógép is. A félszobát és a konyhát átadópult választja el egymástól – Fotó: Magyar Nő Magazin
Panellakás tulajdonosok sokat törik a fejüket a bútorozáson, azonban óvatosságra int az üzletekben készen kapható szekrénysorok, ülőgarnitúrák és más kiegészítők csábító ajánlata. Egy csapásra minden eddigi munka tönkretehető, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Hiába való a terek rafinált növelése, bizony a készen kapható bútorok többsége felemészti a kicsi alapterületet. A lehetőségekhez képest, próbáljunk meg felfelé terjeszkedni és asztalossal beépíttetni mindent. 1-2 négyzetméter esetünkben hatalmas hely megtakarítást jelent.
Terjeszkedjünk felfelé, egészen a plafonig. A ritkán használt tárgyak akár a legfelső polcokon is elférnek – Fotó: Magyar Nő Magazin
Összességében, ha ízlésünk szerint kívánjuk a panellakást igazi otthonná alakítani, mindez 1-1,5 millió forintból ügyesen kihozható.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments
Sziasztok,
tudom milyen az a „panelluxus”. Mi is nehezen helyeztük el az új ülőgarnitúra modellünket, ugye itt is kicsi a hely. Jó cikk!
Üdv!