
Dupla rekordot felállító tigrispitonra bukkantak szakemberek a floridai Everglades mocsárban.
Az 5,3 méter hosszú hüllő fajának (szalagos tigrispiton vagy burmai piton) legnagyobb képviselője, melyet eddig az amerikai államban megtaláltak, amely ráadásul rekordmennyiségű, mintegy 87 tojást hordott testében. A kutatók szerint mindez rámutat arra, mennyire kényelmesen megtelepedett az invazív faj új otthonában.
Kenneth Krysko, a Floridai Egyetem természettudományi múzeumának kutatója szerint a kígyó óriási, majdnem 30 centiméter vastag. „Ez azt jelenti, hogy ezek a hüllők hosszú ideig életben maradnak a vadonban, semmi sem állítja meg őket, és az őshonos élővilág bajban van.”

(Fotó: EPA/Kristen Grace/ Floridai természettudományi múzeum)
Az óriási nőstényt az Everglades Nemzeti Parkban találták meg, és május óta lefagyasztva tárolták. A kutatók pénteken nyitották fel, hogy megvizsgálják belső anatómiáját, ekkor fedezték fel a tojásokat. A nőstényt először márciusban fogták be, amikor egy hím „Júdás-kígyó” elvezette hozzá a kutatócsapatot. A „Júdás-kígyók” projekt során a pitonokat apró adóvevőkkel és GPS-készülékekkel látják el, aztán szabadon engedik a vadonban abban a reményben, hogy elvezetik a kutatókat az elsődleges szaporodási helyszínekre.
Mérete miatt a nőstényt is bevonták rövid időre a kutatásba, és felszerelték a készülékekkel. Mielőtt azonban tojásait lerakhatta volna, áprilisban ismét befogták, és elaltatták.
Florida a behatoló hüllők és kétéltűek „fővárosa”, a tigrispiton – mely alapvetőn Délkelet-Ázsiában őshonos – az állam egyik legdominánsabb új lakosa. A kígyót az egzotikus állatokkal foglalkozó kereskedők hozták be az államba körülbelül három évtizede, mára pedig a régió egyik leghalálosabb és legversengőbb ragadozójává vált.
„Már 25 évvel ezelőtt is jelen voltak, de nagyon alacsony egyedszámmal, és rejtélyes életmódjuk miatt nehéz is volt őket felkutatni – mondja Krysko. – Most viszont a hét bármely napján kimehetünk az Evergladesbe, és találunk egy pitont. Egyetlen nap alatt 14 egyedet fedeztünk fel.”

(Fotó: EPA/Kristen Grace/ Floridai természettudományi múzeum)
A szakemberek aggódnak, hogy a kígyók komoly veszélyt jelentenek az emberre, valamint az őshonos, veszélyeztetett fajokra. A rekordméretű, 75 kilogrammos kígyó gyomrában tollakat találtak, melyeket a múzeum ornitológusai azonosítanak majd. Egy idén publikált tanulmány azt sugallta, hogy a pitonok nemcsak az Everglades madarait fogyasztják el, hanem ellopják, és valószínűleg egyben lenyelik tojásaikat is.
A becslések szerint a tigrispitonok több ezres vagy több százezres számban képviseltethetik magukat Floridában. A több tucat tojást hordozó óriási nőstény tanulmányozása segíthet a kutatóknak kideríteni, hogyan vessenek gátat a kígyók és más invazív fajok terjedésének.
Szerintük az egyik legfontosabb szempont kideríteni, milyen az állatok szaporodási képessége. Eddig nem sok adat állt rendelkezésre azzal kapcsolatban, mennyi tojást hordozhat egy nőstény. A most felboncolt állat azt mutatja, hogy a faj igen termékeny, mely elősegíti gyors terjedését.
Floridában a legrosszabb a behatoló hüllők és kétéltűek problémája. Tavaly a Zootaxa folyóiratban publikált tanulmány szerint 137 nem őshonos fajt hurcoltak be az államba 1863 és 2010 között. Ennek elsődleges oka pedig az állatkereskedelem.
Forrás: Livescience/Miami Herald/ MTI/noknek.magyartudat.com
Powered by Facebook Comments