Az almaecet ősi csodaszer, amelynek előnyeit ma is érdemes kihasználni. A háztartásokban leggyakrabban előforduló 10 és 20%-os, szintetikus eljárással készült ecetsavak mellett egyre népszerűbb az almaecet, amelynek rendszeres fogyasztása egészségünkre gyakorolt pozitív hatása miatt kifejezetten javasolt.
Az almaecet jótékony hatása
Az almaecet sokféle értékes tápanyagot (kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor, szilícium, vas, aminosavak, enzimek, pektin, A- és C- vitamin, béta-karotin) tartalmaz. Kevésbé ismert további jótékony hatása: enyhíti a gyomor- és emésztési problémákat, ugyanakkor csökkenti a szervezet koleszterinszintjét, antioxidáns-tartalmának köszönhetően pedig a szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek megelőzésében van fontos a szerepe. Használhatjuk magas vérnyomás, asztma, valamint ízületi gyulladások de még migrén kezelésére is.
Almaecet étkezéshez
Pikánsan, csípős és savanyító hatásának köszönhetően, saláták, szárnyasok ízesítésére kíváló. Befőtteknek és italoknak kifejezetten kellemes ízt kölcsönöz. Akik a fűszerezés mellett súlyfeleslegüktől is szeretnének megszabadulni, azoknak az almaecet napi fogyasztása mindenképpen javasolt, ugyanis megkönnyíti a fogyást, csökkenti az étvágyat, tisztítja a szervezetet és gyorsítja az anyagcserét. Az almaecet adalékanyagoktól mentes, természetes, hatékony zsírégető.
Almaecet szépségápoláshoz
Az almaecet a szépségápolásban is kifejti jótékony hatását. Az ecetvizes fürdő feszessé varázsolja a bőrt, hámlasztó hatású, valamint tisztítja és illatosítja a bőrt. Egy kád vízhez 200 ml ecetet adjunk, (esetleg egy pohár tejszínt is,) hogy bőrünk igazán bársonyos legyen. Hajunk ápolására is használhatjuk. Az ecetes öblítés serkenti a vérkeringést, selymessé, lazává és fényessé varázsolja a hajat. 4-5 evőkanál almaecetet kenjünk szét a hajunkon, majd öblítsük le.
Almaecet készítése
Az alkohol, nyitott edényben tárolva és levegővel érintkezve egy idő után megsavanyodik és ecetes lesz, amelyért az ecetsav-baktériumok a felelősek. A baktériumok hatására az etil-alkohol ecetsavvá oxidálódik, és létrejön az ecet. Ma a kereskedelemben kaphatók erjesztéssel előállított ecetek, de kémiai úton is készítenek almaecetet.
Az ecet otthoni készítéséhez az almán kívül leginkább türelemre van szükség, amíg az alkoholból ecet lesz.
Készítéséhez egy nagyobb méretű, 5 literes befőttes üvegre van szükség, amelyben a feldarabolt alma mellett a héját és csutkáját, vagy éppen a hibás, rothadásnak indult részeket (kivéve a penészes részeket) az üveg harmadáig gyűjtjük.
Az almadarabokat egy marék cukorral meghintjük (minél több cukrot adunk hozzá, annál erősebb ecetet kapunk), majd langyos vízzel felengedjük.
Szobahőmérsékleten tartva, az erjedési folyamat megindul, a forrás hatására a lé zavarossá válik, majd letisztul.
Ekkor eljutottunk az almaborig, ami szintén finom, de még csak alkohol.
Ahhoz, hogy a borból ecet legyen, még egy kis türelemre van szükség. Az üveget fedetlenül hagyva csak pár nap múlva jutunk el az ecetig.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments