
Jelentős méretű napkitörés történt, amely a mérések szerint az elmúlt hét év legnagyobb ilyen eseménye volt. Az ilyen kitörések oka, hogy zavar keletkezik a napkorona mágneses terében, a térszerkezet hirtelen megváltozásával jelentős mennyiségű energia szabadul fel és a kiegyensúlyozatlan mágneses erőhatásoknak köszönhetően a korona anyagának egy része kidobódik a bolygóközi űrbe.
A körülöttünk lévő űr időjárását alapvetően meghatározzák a naptevékenység függvényében változó napszél, magnetoszféra, ionoszféra és termoszféra aktuális állapotai. Mindezek hatással vannak az űrben keringő eszközök teljesítményére és megbízhatóságára, továbbá aktív időszakban hatással lehetnek a földi telepítésű technikai eszközök működésére és ezen keresztül az emberek életére is.

A Nap kétféle sugárzást bocsát ki: elektromágneses és részecskesugárzást. Az első melegíti az alsó légkört, az óceánokat és a szárazföldet, így felelős a hőmérsékletkülönbségek nyomán kialakuló légmozgásokért. A második fajta sugárzás töltött atomokból és szubatomi részecskékből áll, ezt más néven napszélnek nevezzük. A napszél részecskéi az egész Naprendszerre kiterjesztik központi csillagunk mágneses terét, ezt a területet nevezzük helioszférának. Állandóan áramlik és változik, intenzitása befolyásolja a sarki fény mértékét, de befolyásolhatja a földi és űrbéli kommunikációs eszközöket vagy például az energiaellátást is.
ipon/magyarno.com
Powered by Facebook Comments