Sokan szeretnek félhomályban aludni. A mesterséges világítás nem csak villanyszámlánkat befolyásolja kedvezőtlenül, hosszú távon károsítja egészségünket – erre hívja fel figyelmünket a Journal of Neuroscience legfrissebb jelentése.
Az éjszakai világítás felborítja bioritmusunkat, amely hosszú távon növeli az emlőrák kialakulásának kockázatát, emellett alvászavarhoz, gyomor, szív-és érrendszeri megbetegedésekhez vezet.
Kutatók a fény színét is vizsgálták. Hörcsögökön végzett kísérletek azt igazolták, hogy a kék szín depressziót váltott ki, míg a vörös fény okozta a legkisebb hangulatváltozást az állatokban. A kutatók ezért azt ajánlják, ha valakinek mindenképpen fényre van szüksége az alváshoz, akkor vörös fényt használjon.
Szervezetünk tiltakozik az éjszakai fény ellen
Legfrissebb tanulmányok szerint az éjszakai műszakban dolgozók vannak leginkább kitéve a fény okozta rákos megbetegedéseknek. Az éjszakai mesterséges fény használata a kutatás során megfigyelt 2000 dolgozó 60 százalékánál mutatta ki a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. A mesterséges megvilágítás azonban nem csak az éjszakai műszakban dolgozók egészségét károsítja.
A probléma az, hogy villamos energiát nem régen használunk hétköznapi életünkben – magyarázta a problémát Richard Stevens Connecticut Egyetem professzora. Szervezetünk nincs felkészülve az éjszakai fényekre. A 24 órás bioritmus szabályozásáért hormonok, a ghrelin, inzulin és a szerotonin a felelősek, ezek a hormonok alakítják az étvágy érzetet, a zsírok tárolását és hangulatunk alakulását. A kutatások azt bizonyítják, hogy a hormonok hatására alakul ki testtömeg zavar, cukorbetegség és depresszió. A közelmúltban kiadott kutatási eredmények annyira aggasztóak, hogy az American Medical Association a tavaly kiadott jelentésében felhívta a figyelmet további sürgős tanulmányok készítésére.
Alvás előtti TV és számítógép hatása
Bármilyen mesterséges fény éjszakai használata hatással van biológiai egyensúlyunkra, de a késő esti villódzó kék fények nehezítik leginkább az elalvást. A legnagyobb gondot a képernyők fénykibocsátása okozza. Az alvásért felelős melatonin hormon képződése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy lefekvés előtt legalább öt órával hamarabb hagyjuk abba a TV nézést és kapcsoljuk ki a számítógépet.
A kék fény a legveszélyesebb
A legtöbb kék fényt – a TV készülékeket megelőzve -, a számítógépek bocsátják ki. A kék fény márpedig úgy működik, mint egy ébresztőóra: csökkenti a melatonin szintet a szervezetünkben, hogy felébredjünk. A természet üzenete: „kelj fel, reggel van”! A kék fény serkentő hatása nap közben ugyanakkor kifejezetten jótékonyan segíti munkavégzésünket.
Ne feledkezzünk meg az energiatakarékos izzókról, amelyek alacsonyabb fogyasztás mellett több fényt bocsátanak ki. Az esti órákban ajánlatos hagyományos lámpatesteket használni helyettük, amelyek nem termelnek túl sok fényt. Lefekvés előtt legjobb a piros fény.
Russell Foster az Oxford Egyetem professzora azt ajánlja, az esti órákban a lehető legalacsonyabb megvilágítást használjuk. Felhívja a figyelmet a gyertyafény nyugtató hatására, amely alvás előtt egyfajta hangulatot is sugároz.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments