
Érdekes lenne, ha a Dunánál megjelennének a munkagépek és autópályát építenének rá. Szöulban végrehajtották, gyorsforgalmi utat építettek a Cheonggyecheonra, de rájöttek, sokkal izgalmasabb a víz, így visszacsináltak mindent. Eléggé elképzelhetetlen, de megtörtént.

Ma már nem kérdés, hogy a víz és vízpart sokkal több, mint közlekedési felület, sokkal inkább a város része, közösségi tér, ahol élni, szórakozni, dolgozni lehet. De ez egy hosszú folyamat eredménye, 20-30 éve még nem így volt. Sok város még mindig nem tudott mit kezdeni a folyókkal, rakpartokkal, nem tudták azokat sem jól hasznosítani, sem integrálni. Szöul pl. lebetonozta és gyorsforgalmi utat épített rá, aztán a városvezetés kitalálta, sokkal érdekesebb a város közepén áramló víz, így felszedték az aszfaltot és nyert a víz.

Szöul nemcsak gazdasági és pénzügyi nagyhatalom, nemcsak jó autókat, telefonokat, tévéket gyárt, de rendezett már olimpiát és turisztikai szempontból is közkedvelt célpont. A koreai főváros közepén folyik a Cheonggyecheon, amely 2005-ben éledt újjá, addig egy elhanyagolt, sőt elbetonozott vízfolyam volt.

A Cheonggyecheon 6 kilométer hosszan kanyarog a belvárosban, nevének jelentése tiszta vizű folyam, ez a tisztaság azonban a 60-as évekre teljesen eltűnt. A koreai háborút követően tömegek költöztek Szöulba, és a patak mentén koszos, tákolt házakban éltek, a szemetet és szennyvizet pedig a patakba öntötték. 1958-ban végül lebetonozták, a rohamos gazdasági fejlődés következtében pedig 1976-ra 5,6 kilométer hosszú, 16 méter széles autópályát húztak fölé.


Az ezredfordulóra azonban a szerkezet állapota megromlott, ami pedig megmaradt a folyómederből, az tele volt szennyeződéssel (ólom, króm, szén-monoxid, metán és egyéb földalatti gázok). 2001-ben a Hyundai egyik korábbi vezérét választották polgármesterré, Ri Mjong Bak nem átalkodott megígérni, hogy elbontják a gyorsforgalmi utat és helyreállítják a Cheonggyecheon folyamot.

Ígéretét be is tartotta. A munkálatokat 2005-ben fejezték be, kb. 390 millió dollárba került a folyó “kiszabadítása”. Volt mire költeni a pénzt, mert nemcsak a betonszerkezetet kellett elbontani, de a szinte teljesen kiszáradt vízfolyamot is helyre kellett állítani, a Han folyóból és mellékfolyóiból pumpálták vissza a vizet. Sokan amúgy azt tartják Dél-Koreában, hogy Bak 2008-2013 közötti köztársasági elnöki mandátumához nagyban hozzájárult ez a projekt is.


A lelkesedés persze nem volt kizárólagos, azonban a kezdeti ellenkezések dacára a projekt hatalmas siker lett, mára a szöuliak egyik kedvenc helye. Tele van hidakkal, vízesésekkel, szökőkutakkal, számtalan gyalogostúrát szerveznek, a fontosabb turisztikai célpontok is könnyedén megközelíthetőek. Az egésznek olyan hatása van, mintha egy lövészárokban lennénk, hiszen a föld felszíne alatt majdnem öt méterrel hömpölyög a víz, a parton pedig számos programot, fesztivált szerveznek.
(vizpartifejlesztesek.blog)
magyarno.com
Powered by Facebook Comments