


Ne e-cigarettával szokjunk le a dohányzásról! Nincs betiltva, pedig veszélyesebb mint az igazi
Az elektromos cigarettákat sok helyen a dohányzás egészséges alternatívájaként kínálják. A Chest című szaklapban megjelent azonban egy cikk, mely szerint ezek a termékek szinte azonnali változásokat okoznak a légutakban, és egyáltalán nem olyan biztonságosak, mint amilyennek hirdetik őket.
Az elektromos cigaretta egy elemmel működő készülék, aminek segítségével a dohányosok folyékony nikotint lélegezhetnek be füst formájában. Az alapelképzelés szerint így anélkül juthatnak a kívánt nikotinhoz, hogy a cigarettafüstben lévő káros anyagok a szervezetükbe jutnának. További előny, hogy füst hiányában a passzív dohányzás sem jelent többé problémát.
A vizsgálatokban 30 nemdohányzó, egészséges önkéntes vett részt. Az önkéntesek közül néhánynak 5 percig kellett az elektromos cigarettákkal füstölni, a többieknek pedig úgy kellett használniuk az eszközöket, hogy a nikotinkapszulát előzőleg eltávolították belőlük. A kutatók már 5 percnyi használat után is jelentős légúti összehúzódásokat és gyulladást észleltek a résztvevőkön vizsgálatok során.
“Ha már ilyen rövid idő után ilyen komoly változások állnak be a szervezetben, mi lehet az elektromos cigaretták hosszú távú hatása?” – teszik fel a kérdést a kutatók. – “Bár egyelőre nincsenek adataink a hosszú távú hatásokról, lehetséges, hogy az elektromos dohánytermékek használata különböző tüdőbetegségeket, például tüdőtágulást okozhat.”
A mindössze öt összetevőből (nikotin, víz, propilén glikol, glicerol és aroma) álló termék úgy tűnik, okozhat még kellemetlen meglepetéseket. A Dohányzás Fókuszpont Országos Egészségfejlesztési Intézet honlapján közzétett tájékoztató szerint azonban az e-cigaretta patronja többféle aromát (dohány, mentol, csokoládé, vanília, karamell, kávé stb.) és különböző mennyiségű nikotint tartalmazhat, melyeket többek között glycerinben és propylén glikolban (PG) oldanak fel. A patron további összetevői lehetnek a következő anyagok és kemikáliák: esszenciák, szerves savanyítók, anti-oxidánsok, butyl valerate, isopentyl hexonate, lauryl laurate,benzyl benzoate, methyl octynicate, ethyl heptylate, hexyl hexanoate, geranyl butyrate, menthol, citric acid, water, alcohol, 2,3,5-trimethylpyrazine, 2,3,5,6-tetramethylpyrazine, 2,3-dimethylpyrazine, acetylpyrazine, terpineol, ethyl maltol, guaiacol, acetylpyridine, octalactone. A Kínából importált dohányízesítésű folyadékok pedig a következő anyagokat is tartalmazhatják: megastigmatrienone, beta-damascenone, G2-Acetylpyrazine, 2,5-Dimethyl pyrazine, 1,3-Propanediol, L-Nicotin, linalool.
Bár az elektromos cigarettákat valóban sok helyen kínálják a dohányzásról való leszokást segítő eszközként, a tudósok szerint egyelőre jobb, ha a jól bevált módszerekhez (gyógyszer, nikotinos tapasz, rágógumi) ragaszkodunk.
hazipatika/magyarno.com
Powered by Facebook Comments
az a jó amivel nem sikerül? az e-cigivel 75%os a leszokás vagy bagószám csökkentési arány, ez a gyógyszerlobbinak szúrj a a szemét ezért is születnek ezek a cikkek.
"A kutatók már 5 percnyi használat után is jelentős légúti összehúzódásokat és gyulladást észleltek a résztvevőkön vizsgálatok során."….pontosan ugyan ez történik ha a tesztalany egy mély levegőt vesz a minusz 10 fokos erdei levegőből…
a "tudósok" nem elég ennyi? 🙂
Kedves szerkesztő! Az ön rokonságában nincs egy dohányos sem? Nem szeretné, ha az elektromos cigaretta segítségével megszabadulnának a káros szenvedélyüktől? Nekik is ellene prédikál? Mit érez majd, ha rokonainál a dohányzás kockázatai valóra válnak?
A szokásos badarság.
" Ha antialkoholistákkal megitatunk 2-3 stampedli tiszta magyar pálinkát, fogadjunk, hogy berúgnak tőle. Ha ezt műveli velük ilyen kis mennyiség, vajon mi történik, ha éveken keresztül megisznak napi 1 litert?"
T. Szerkesztő! Amint fentebb bebizonyítottam, elsajátítottam az Önök szakmai szintjéhez szükséges "újságírás" minden csínját-bínját. Ugye ezentúl én is írhatok Önöknek cikkeket?