Volt idő, amikor nem kellett azzal foglalkozni, milyen lelki állapot jellemzi hétköznapjainkat. A pénz uralta társadalom velejárója, az általános rosszkedv azonban jellemzően még a pozitív beállítódású emberek hangulatát is deformálja.
Szakirodalmak sokasága próbál segíteni, hogyan vészeljük át a szürke, sivár hétköznapokat, tanácsokkal lát el, hogyan nézzünk szembe azokkal a mindennapi nehézségekkel, amelyek elhatalmasodnak felettünk, és amelyek fizikai állapotunkat alapvetően rontják. A megoldás kézenfekvő lenne, „csupán” annyi reáljövedelemmel kellene rendelkezni, amely a havi költségvetésünket egyensúlyban tartja. A nyugat-európai jövedelem színvonal azonban még jócskán várat magára. Addig marad a félmegoldás, íme hét ötlet, amelynek segítségével talán sikerül tudatosan javítani helyzetünkön.
1. Prioritás
Nem nehéz eldönteni, mi okoz jó hangulatot életünkben. Amikor felismertük, nem érdemes azon töprengeni, milyen következményekkel kell számolnunk (természetesen a szélsőségeket kizárva). Kedvenc szórakozásunk lehet, hogy már rég feledésbe merült, ideje tehát újra feleleveníteni.
2. A cél elérése nem lehetetlen
Lehetetlenség nincs, csak tehetetlenség – tartja a mondás. Lépésről lépésre, tudatosan ki kell zárni a negatív gondolatokat. A „mi lesz, ha…” gondolatokból fakadó töprengés elveszi az energiánkat és egyre azon fáradozunk, hogy nem lehet megvalósítani céljainkat. Nincs az „A” mellett „B”, vagy „C” variáció. Csak az eredeti célkitűzés létezik, amelyet meg kell valósítani.
3. Kirakós játék
Egy probléma sokszor annyira összetett, hogy észre sem vesszük, mi valójában az ok-okozati összefüggés. Csak a miszlikre szedett probléma elemeinek felismerése segíthet abban, hogyan rakjunk ki a puzzle darabokból egy új képet. Az absztrahálás mellett olyan szintetizáló folyamatra van szükség, amelybe az új építő elemek a kitűzött cél megvalósítására irányulnak. Nem az a kérdés, hogyan nem lehet megtalálni az új darabkákat, hanem az, hogyan lehet.
4. Megoldás pozitív hangulatban
A pozitív megoldások rossz hangulatban nem jutnak eszünkbe. Kedvenc időtöltésünk motiváló erőként elménket pozitív gondolatok irányába tereli. Ilyen esetekben szokott eszünkbe jutni jó néhány kézenfekvő megoldás.
5. Nem áldozatok vagyunk
Nem áldozzuk fel magunkat a jövedelemszerzés oltárán. Nem tudjuk megváltoztatni a makroszintű gazdasági folyamatokat, de nem mi vagyunk az áldozatok. Megtettük a magunkét, amikor szavaztunk és szakemberekre bíztuk sorsunkat. Aki nem bízik, csak negatív kritikákat fogalmaz meg, annak az élete keserű és sivár marad.
6. A múltat le kell zárni
A múltba révedés sehova nem vezet. A jelen és a jövő szépségét kell előtérbe helyezni. Természetesen, ez nem jelenti azt, hogy a múlt pozitív tapasztalatait tegyük félre, a megoldás azonban nem egy múltbeli esemény folytatása. Olyan ez, mint amikor elolvasunk egy könyvet, becsukjuk és visszahelyezzük a polcra, a helyére. A könyv tanulságait levonva, gondolataink már nem a sorok közt járnak, hanem a jelen és a jövő képébe ékelődtek.
7. Ahogy őseink csinálták
Elődeink a természettel teljes összhangban éltek, valahol nagyon mélyen, a tudattalan rétegekben az összhang keresése ma is bennünk él. A természetjárás éppen ezért hihetetlenül fontos és jótékony hatást vált ki. Útra fel! A pünkösdi három napos ünnep lelki és fizikai feltöltődésre kínál lehetőséget.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments