


Már 16 évesen az Elle címlapján mosolygott Brigitte Bardot
Férfiak milliói rajongtak érte, nők milliói irigyelték és utánozták.
Ő volt a hatvanas évek első számú szexszimbóluma, öltözködése, hajviselete megszabta az évtized divatját.
Szeptember 28-án lett nyolcvanhat éves Brigitte Bardot francia színésznő, énekes és harcos állatvédő.
Jómódú szülei ötéves korától járatták zene- és táncórákra. Tizenhat éves korában már az Elle magazin címlapjáról mosolygott bájos, kicsit szemtelen kamaszarcával.
Így fedezte fel a film számára a rendező Roger Vadim, aki 1952-ben feleségül vette, és sztárt faragott belőle.
Tőle tudta meg, hogy ajakbiggyesztése ellenállhatatlan, szűk farmerbe és merész bikinibe bújtatott teste izgató. Ő pedig jó tanítványként merészen domborított a felvevőgép előtt.
Kilenc közös filmet forgattak, együttélésük öt évig tartott.
Az ifjú szépség 1952-ben, A normandiai odú című film forgatásán állt először a felvevőgép elé. Majd rövid tengerentúli kiruccanás után (1953-ban Hollywoodban Kirk Douglas partnereként játszott
A szerelem törvényében) ismét hazájában forgatott.
Néhány felejthető filmben nyújtott felejthető alakítás után, 1956-ban férje rendezésében készült el az első igazi Bardot-film. Az És Isten megteremté a nőt, amellyel ő és partnere, Jean-Louis Trintignant is sztárrá emelkedett.



A film kezdő jelenetében a hason fekvő, anyaszült meztelen Brigitte Bardot maga volt a csábítás. Az asztalon mezítláb lejtett tánca sokak szerint a filmtörténet egyik legerotikusabb jelenete.
A szexuális forradalom megtestesítőjévé vált Bardot “pimasz pucérkodása” alaposan feldühítette az erkölcscsőszöket. A lesújtó kritikák nyomán a film otthon megbukott, az amerikai közönség azonban özönlött a mozikba.
A Life magazin így írt:
A Szabadság-szobor 1886-os megérkezése óta francia lány ennyire még nem villanyozta fel az amerikaiakat.
A női szexualitást a maga természetes, erotikus módján megmutató hamvasszőke Bardot nagyban növelte a francia film reputációját. Így végül prűdebb honfitársai is megenyhültek iránta.
1970-ben elsőként az ő vonásai alapján mintázták meg a Franciaországot szimbolizáló, minden közintézményben elhelyezett Marianne mellszobrát.



Filmes pályafutása során 21 év alatt közel félszáz filmet forgatott.
A bájaira épülő 1959-es Babette háborúba megy izgalmas kalandtörténet.
Az 1960-as Igazság az önmaga által legjobbnak tartott filmje, az 1961-es Magánélet nem nélkülözi az önéletrajzi vonatkozásokat.
Legsokoldalúbb alakítását A megvetés című 1963-as Jean-Luc Godard-filmben nyújtotta.
A róla szóló Kedves Brigitte című amerikai film felvételeire házhoz jött a forgatócsoport, mert ő nem akart Amerikába menni.
1965-ben készült Louis Malle rendezésében a Viva Maria, amelyet a Hímnem, nőnem, egy újabb nagyszerű Godard-film követett.
1968-ban Sean Connery oldalán szerepelt a Shalako című westernben.



Énekesnőként öt nagylemezt és tucatnyi kislemezt adott ki.
Leghíresebb a Franciaországban igen népszerű Serge Gainsbourg társaságában készített Bonnie és Clyde 1968-ból. (Klasszikus dalukat 2011-ben Gainsbourg fiával Scarlett Johansson énekelte lemezre.)
Mihaliczkó Mihály
Magyar Nő Magazin
Powered by Facebook Comments