
Nálad sem működik a kínai feng shui?! És akarod tudni, hogy miért nem?! Nagyon egyszerű… azért, mert Te nem vagy kínai. Magyarországon születtél, magyar nyelven beszélsz, és sok ezer év magyar hagyományát, hitrendszerét kódoltad a génjeidben. A “vérünkben van” – mondjuk magyarul, amivel együtt születtünk.
“A magyar térrendezés a holisztikus szemléleten alapul, azaz az egész elsődlegességét hangsúlyozza a részekkel szemben. Szerves egységként kezeli az embert és házát, lakását.” (Némethné Wéber Gabriella)
A természeti erők szeszélyeinek kitett népek – mint őseink a nagyállattartó lovas népek – körében, elterjedt szokás a települések és lakhelyek KELET-NYUGAT-i tájolása. Ősi ösztön ez, mely istenük, a Nap felé fordulásból ered, de a tudás hitté, a hitvallássá válását, a vallás egyházi korlátok közé szorítását átvészelve, ma is bennünk él.

A lakótér felosztása az ábra alapján:
– A lakóteret a kelet-nyugat irányú tengely a férfi (déli, jobb) és női (északi, bal) oldalra osztja
– a dél-észak tengely a családot választja el a nem családtagoktól
– a középpontot tűzhely jelöli-a lakótér elrendezése -házi istenek,családi vagyon, konyhai eszközök… helye- alapján kijelölhető a délkelet-északnyugat és a délnyugat-északkelet tengely is.
A kör alakú lakhely ilyen felosztása nem ötletszerű mint azt gondolhatnánk, hanem – a ma már elfelejtett ősi tudáson alapuló- mélyen mitikus, vallásos tartalommal bíró szimbólum.
A nyolcosztatú kettős kör (napkerék) nem csak őseink vallásában játszik kiemelt szerepet, megtalálható a Kelta druidák szimbólumaitól a buddhizmusig szerte a világon.

A háromosztatú ház olyan, mint egy térbeli kereszt, a teremtés hármasságának a mása.
Vízszintesen:

– első vagy tisztaszoba: Atyaisten, szellem, Tűz, férfi, világos, kelet és dél, megtisztító, növekedést beindító erő; születés és halál, ünnep, imádság, vendégfogadás, alkotás; szép bútorok, családi képek, kézimunkák, oltár; dolgozószoba, műterem, gyerekszoba
– pitvar és konyha: Fiúisten (Gyermek), lélek, Fény, ember, közép, egyensúly, stabil, kiegyensúlyozott erő; bejárat, sütés-főzés, étkezés, családi élet; kemence; étkező, konyha, nappali
– hátsó szoba, kamra: Boldoganya, test, Víz, nő, sötét, nyugat és észak, összehúzó, sűrítő erő; alvás, napi élelem tárolása; hálószobák, fürdő, kamra
A ház aktív részei tehát a keleti és déli oldalak, ide célszerű helyezni a nappalit, dolgozót, gyerekszobát. A passzív rész a nyugati és északi oldal, itt van jó helye a hálónak, fürdőnek, tárolóknak. Semleges, nyugodt hely a ház közepe, ide kerülhet a konyha és az étkező.
Függőlegesen:
– padlás: száraz élelem (gabona, aszalt gyümölcsök) tárolása; szellemi szint: korona, harmadik szem, torok csakra
– földszint: lakás; lélek szintje: szívcsakra
– pince: nedves élelem (bor, zöldségek) tárolása; test szintje: napfonat, szakrál és gyökércsakra
“Minden népnek megvannak a hagyományai és szokásai. Ezek a hagyományok hosszú évszázadokon keresztül apáról fiúra szálltak. Az ismétlés által pedig egyre erősíti a hatásukat, a beléjük vetett hitet. Ha valaki magyarnak születik, beleszületik a magyarságtudatba, ebbe beletartozik a magyarság nyelve, története, hagyománya, szokása, művészete, dalai, jelképrendszere, konyhája. Ez a szövevény úgy öleli körül egy-egy nép tagjait, mint halat a víz, akár tud róla, akár nem.” (Árvai Krisztina)
Az új házakon már nem látni népies díszítést, de még jellegzetes magyar vonást sem találunk. Az ősi hagyományok azonban némi fantáziával és egyéni látásmóddal, gyönyörűen beilleszthetők a mai modern életünkbe.
Bakonyi Hírmondó
magyarno.com
Powered by Facebook Comments