Nemcsak abban áll a magyar szakácsművészetnek a titka, hogy egyes ételeket milyen ízlésesen tud előállítani, hanem hogyan tálalja föl egymás után úgy, hogy az elköltött étel valósággal kívánja a következőt, s mikor már az ember azt hiszi, hogy egészen jóllakott, akkor hoznak megint valamit, amire azt kel mondani, hogy de már ebből eszünk!
Sokan azt hiszik, hogy a magyar konyha nem szól másról, csak a pörköltről, a gulyásról, a lecsóról és a méltán híres halászléről. Pedig ez nem így van.
A magyar konyha változatosságával felveszi a versenyt bármelyik konyhával a világon. Ne feledjük azt, hogy a Kárpát-medence a történelem folyamán a nemzetek olvasztó tégelyévé vált, és ez meglátszik a konyhánkon is. Tulajdonképpen a magyar konyha nem a legmegfelelőbb szó a konyhánk ismertetéséhez, mert más nemzetek is nagy ráhatással voltak a magyar konyhára. Kevesen tudják, hogy a konyhánk történelme pont a váratlan helyzetektől lett változatos, mert a rengeteg hadjárat, a háborúk és a nélkülözés, a társadalmi különbségek hozzátettek illetve elvettek belőle. Ha jobban belegondolunk, akkor ez az egész azzal kezdődött, hogy őseink egy darab húst tettek a nyereg alá, hogy mire útjuk végére érnek, az addig megpuhuljon. Már ez is mutatja, hogy a magyar konyha legfontosabb kelléke a kreativitás.
Egy finom étel nem más, mint az ízek szimfóniája, de nem kell ahhoz zenésznek lenni, hogy szeresd a zenét. A konyhád legfontosabb része te magad vagy, illetve az a türelem, ahogy megpróbálod az itt leírtakat felhasználni, elsajátítani. Nem az a cél, hogy belőled szakács legyen, inkább csak annyi, hogy ha nem tudsz főzni, akkor megtanulj, ha tudsz főzni, akkor meg frissítsd a tudásod! Sokszor a legolcsóbb alapanyagokból a legegyszerűbben a legfinomabb ételt készíthetjük el, és nem utolsó sorban, a legrövidebb idő alatt, magyarul.
A rakott zöldbab elkészítése
Hozzávalók:
- 1 kg zöldbab
- 2 gerezd fokhagyma
- pár ek olaj
- 800 g csirkemáj
- 3 nagy fej hagyma
- 4-5 ek (kacsa)zsír
- 1 kisebb paprika
- 1 kisebb paradicsom
- 1 tk pirospaprika
- 200 g árpagyöngy
- 0,5 l tejföl
- só, bors
Elkészítése:
A zöldbabot megtisztítottam és kb. 2 centis darabokra vágtam. Pár kanál olajon megfuttattam a felaprított fokhagymát és rádobtam a zöldbabot. Megsóztam, egy pohár vízzel felöntöttem és puhára pároltam.
A gerslit (árpagyöngyöt) kétszeres mennyiségű sós vízben “al dentére” főztem. (Keverni egyáltalán nem szabad, különben csirizessé válik! Egészen gyenge tűzön, nagyon lassan pároljuk puhára, ugyanúgy, mint a rizst).
Egy nagyobb serpenyőbe 4-5 kanál zsíron megpirítottam a csíkokra vágott hagymát, hozzátettem a felvágott paprikát és paradicsomot, a pirospaprikát, majd a kisebb darabokra vágott májat.
Alaposan átpirítottam az egészet, majd néhány percig lefedve pároltam.
Egy tűzálló tálba terítettem a bab egyharmadát, rá a gersli felét, majd a máj következett, jól meglocsoltam tejföllel, s folytattam a sort: zöldbab, gersli, máj, tejföl, s végül megint zöldbab, s újra tejföl.
Előmelegített sütőben 180 ºC-on, olyan 40 percet sütöttem.
Gersli készítése: Gersli (árpagyöngy) rizs helyett c. cikkünkben – szerk.
magyarvagyok/magyarno.com
Powered by Facebook Comments
nagyon jo ez a recept.