
A Földi fény az Északi fényhez hasonló, ám kevésbé ismert jelenség. A gömb alakú, színes káprázat törésvonalaknál nem ritka látvány, ám a mai napig megmagyarázhatatlan: a tudósok csak találgatni tudnak a keletkezését illetően.
Különös fényjelenségekkel a Föld minden táján találkozhatunk. Vegyük például az ún. lidércfényeket, a kis lángcsóvákat, melyeket erdőkben és mocsarak táján láthatunk, vagy a gömbvillámot, ami az egyik legérdekesebb meteorológiai jelenség. Kevesen ismerik azonban a földi fény elnevezésű rejtélyes tüneményt, melynek keletkezésére a mai napig nem találtak kimerítő magyarázatot.
Ezek a ragyogó, gömb alakú fények a legkülönbözőbb színekben játszhatnak: fehértől a kéken és a vörösön át egészen a feketéig. Méretük nagyon különböző, találkoztak már teniszlabda és autó nagyságú Földi fénnyel is. Mozgása általában kiszámíthatatlan utat követ, és az is előfordul, hogy hirtelen több alakzatra osztódik. Leggyakrabban tavak, hegyek és sziklaormok közelében fedezhető fel. Sorozatosan észlelték a norvégiai Hessdalenben, és az angliai Longendale-völgyben szintén gyakran megfigyelhető.
A látvány természetesen az ufóhívők fantáziáját is megragadta, de racionálisabb elméletek is születtek a témában. Paul Devereux az egész világot bejárta, hogy a földi fény eredetére magyarázatot találjon, de ezt csak részben sikerült teljesítenie. A legtöbb tudóssal ellentétben Devereux úgy véli, hogy a földkéregben található feszültségek és energiák kapcsolatban állnak a jelenséggel. Szerinte, hasonlóan az atmoszférában keletkező villámláshoz, a felszín alatti nyomás is képes fény-reakciókat kiváltani. Abból kiindulva, hogy a fényeket általában törésvonalaknál látták, illetve ott, ahol nemsoká földrengés zajlott le, feltételezhetjük, hogy a földkéreg lemezeinek mozgása, amellett, hogy energiát szabadít fel, az elektromos térre is hatással van, és ennek következtében jönnek létre a furcsa fények.
Néhány szemtanú paranormális tulajdonságokkal ruházta fel a jelenséget. Páran látomásokról számoltak be, mások szellemhangokat észleltek. Ezeket a kutatók azonban csak a mágneses feszültség agyszerkezetre gyakorolt zavaró hatásának tulajdonítják.
explorerworld/magyarno.com
Powered by Facebook Comments