A magyar-török kulturális kapcsolatokról rendeznek nemzetközi konferenciát pénteken a Magyar Tudományos Akadémián (MTA). Az érdeklődők előadásokat hallhatnak a két nép közötti kapcsolatok történetéről, irodalmi és zenei kötődésekről.
A budapesti Yunus Emre Török Kulturális Intézet tájékoztatása szerint a programot Fodor Pál, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója és Yaz Hakki, a budapesti török intézet igazgatója nyitja meg.
A délelőtti panelban Magyarországon talált régészeti leletekről, az oszmán kor előtti magyar-török kapcsolatokról és régi nyugat-török kölcsönszavak felbukkanásáról a magyar nyelvben lesz szó. Az érdeklődők előadást hallhatnak az utolsó budai pasáról, Abdi Abdurrahmanról, Buda leírásáról a dívánköltészetben és a muzulmán imahelyekről a török hódoltság területén.
A délutáni ülésszakon is érdekes előadások hangzanak el: egyebek mellett Gázi Giráj krími kán magyarországi irodalmi tevékenységéről, Szilágyi Dánielről, az MTA török kéziratgyűjteményének alapítójáról, a magyar turkológusokról, a török és a magyar népzene közös jegyeiről és Gül Baba muzulmán szerzetesről beszélnek a szakértők.
Forrás:MTI
magyarno.com
Powered by Facebook Comments