


Kárpátalja – A kárpátaljai magyarság történetének legtragikusabb eseményére emlékeztek
Egyetlen bűnük magyarságuk volt. Nem felejtünk. A sztálini munkatáborokba százezrével elhurcolt magyarokra emlékeztek Kárpátalján.
Beregdéda
A sztálini munkatáborokba ártatlanul elhurcolt magyarokra emlékeztek Beregdédában. Az eseményre november 21-én a község temetőkertjében, a II. világháború és a sztálinizmus áldozatainak emlékművénél került sor a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) helyi alapszervezetének szervezésében.
Nagypalád
November 21-én emlékeztek meg Nagypaládon a helyi temetőben lévő emlékműnél a település lakói arról az 51 nagypaládi lakosról, akiket 1944 novemberében a Gulag haláltáboraiba hurcoltak, s onnan soha nem tértek már haza.
Tiszacsoma
November 23-án Tiszacsomán is megemlékeztek az 1944 novemberében történt „málenykij robot” szomorú eseményeiről és következményeiről. Az eseményre a KMKSZ helyi alapszervezetének szervezésében a görögkatolikus templom mellett álló emlékműnél került sor.
Bátyú
November 24-én, a templomkertben emelt emlékmű előtt emlékeztek meg Bátyú lakosai azokról a személyekről, akiket a kollektív bűnösség elve alapján 1944-ben elhurcoltak, fogolytáborokban dolgoztattak, s akik a fagy, az éhség vagy épp a járványok miatt soha nem tértek már haza otthonaikba.
Csap
Csapon a temetőben lévő emlékműnél a Credo verséneklő együttes énekelte a felvidéki Bodnár Éva megzenésített verseit. Majd Balogh Lívia, a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezetének és Csapi Alapszervezetének elnöke emlékezett a sztálini önkény kárpátaljai áldozataira. „Mi, akik örökösei vagyunk ezen nemzet dicsőségeinek, de veszteségeinek is, nem szabad, hogy elfelejtsük a 69 éve elpusztított magyar férfiak áldozatát. Az őket ért igazságtalanság mindannyiunké. A mi dolgunk pedig, hogy méltón őrizzük ennek a sokat szenvedett népnek a múltját, és közösen dolgozzunk a jövőjéért. Itt, Kárpátalján pedig megmaradásán és felemelkedésén” – hangsúlyozta Balogh Lívia.
Szürte
Az ungvári járási Szürtében a helyi alapszervezet a református templomban emlékezett a II. világháború és a sztalinizmus áldozataira.
Tiszasalamon
Tiszasalamonban a református templom kertjében emlékeztek a 69 évvel ezelőtt elhurcolt salamoni magyar férfiakra és a kárpátaljai magyarság történetének legtragikusabb eseményére. Nemzeti himnuszunk eléneklése után Palkó Katalin, a KMKSZ Tiszasalamoni Alapszervezetének elnöke köszöntötte a megjelenteket. Vida László, Magyarország ungvári konzulja beszédében emlékeztetett arra, hogy 1944 novemberében Kárpátaljáról több mint harmincezer magyar és német nemzetiségű férfit vittek el a szovjetek munkatáborokba.
(Kárpátalja hetilap)
magyarno.com
Powered by Facebook Comments