
A logopédia európai napja alkalmából ingyenes beszédszűrést és tanácsadás tart a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat március 6-án Budapest egész területén, 24 tagintézményük azok jelentkezését várja, akik úgy érzik, gondjaik vannak nyelvhasználatukkal vagy gyermekük nyelvfejlődésével.
Az elején édes kis hibáknak halljuk, élettani beszédhibának nevezzük, amit még „kinőhet”, ám ha a későbbiekben is fennáll, az a gyermek iskolai boldogulását nehezítheti. Ha a szakemberek a felmérés során javasolják, akkor nincs mese: irány a logopédia!
Aggasztó tény: a beszéd és nyelvi fejlettséget vizsgáló szűrés során a gyerekek körülbelül felénél találnak valamilyen beszédhibát a logopédus szakemberek. Jó hír azonban, hogy megfelelő foglalkozásokkal és irányított gyakorlással a csorbák sok esetben már az első tanévnyitóig kiküszöbölhetőek.
A rendszeres vizsgálaton az 5. életévüket betöltött nagycsoportosokon és elsősökön kívül óvónői javaslatra néhány középsős is részt vesz, olyan gyerekek, akik több hangot nem ejtenek tisztán, akiknél hallható: esetleg több időre van szükségük ahhoz, hogy az iskoláig rendeződjön beszédük. A szakemberekhez a 2-3 évesen nem vagy alig beszélő gyermekek szülei közvetlenül is fordulhatnak segítségért, a megkésett beszédfejlődésen ugyanis sokat segíthet a jól felépített, célzott otthoni gyakorlás, amely a logopédus és a szülő együttműködésén alapszik.
A megfelelő beszédfejlődésért már a kezdetektől sokat tehet a szülő azzal, hogy gyermekének ritmusos mondókákat, verseket mond, mesél neki, jó beszédpéldaként nem gügyögve-selypítve szól hozzá – a beszéd fejlődése a nagymozgásokkal is szorosan összefügg, ezért nem árthat a mászás, hintázás, ritmusos mozgás sem.
A leggyakoribb beszédhibák között a pöszeséget említette elsőként, amely 4 éves korig élettani is lehet. A beszédhibáknak körülbelül 70 százaléka ide sorolható, a maradék 30 százalékot pedig a dadogás, a hadarás, az orrhangzós beszéd és a rekedtség teszi ki.
Hangcserének számít, amikor a gyerek az „r” hangok helyett „l”-t használ és lépát, lókát mond, azonban élettani esetekben a megfelelő hangot később magától is „megtalálhatja”. Hangtorzítás például a fogközi selypesség, amikor a gyerek a két fogsora között rossz helyre kerül a nyelv, jellegzetesen az „sz”, „z”, „c”, illetve az „s”, „zs”, „cs” hangoknál. A dadogás és a hadarás ritkább és akár együtt is járhat, az orrhangzós beszéd az ajak-és szájpadhasadékos gyerekeknél gyakori, de persze lehet funkcionális probléma is vagy például okozhatja túl nagy orrmandula. A rekedt hangszín, szaknyelven diszfónia lehet állandósult vagy átmeneti probléma, amelyet foniáter szakember állapít meg, és logopédus hangterápia alkalmazásával korrigál– a szülő gyakran észre sem veszi, mert megszokta, hogy a gyermek rekedten, hangját erőltetve, nyakát is megfeszítve beszél.
Az ilyen hangot sokan egyéni adottságnak tekintik, azonban az erőltetés maradandó károkat is okozhat: a hangszalagok megvastagodnak, a hangszálon csomó alakul ki.
A logopédiai ambulanciára a gyerekek többsége heti egy-két-három alkalommal jár beszédproblémájától függően. A foglalkozásokon játékokkal, tükör előtt is gyakorolva a szakember útmutatásával, közösen javítják ki a hibásan ejtett hangokat, sokszor egészen máshonnan kezdve, mintegy megalapozva a helyes beszédhangokat.
Olyanok, akik az Országos Beszédvizsgáló, Szakértői és Rehabilitációs Bizottság vizsgálata és javastata alapján speciális fejlesztést igényelnek.
Az ingyenes tanácsadás és beszédszűrés mellett az érdeklődők bemutatóórákon, előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken, műhelymunkában vehetnek részt, és esetismertetéseket is hallhatnak a többnyelvűséggel kapcsolatos témákban, de lesz gyermekrajz-kiállítás és játékos vetélkedő is.
Március 6-a 2004 óta a logopédia európai napja az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésére. Magyarországon 2012-től tartanak ezen a napon rendezvényeket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére és azoknak az egészségre, az életminőségre gyakorolt hatásaira, valamint a logopédiával kapcsolatos kérdésekre.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments