


Iható a csapvíz?
A legfrissebb hírek szerint, csapvizet és szénsavas vizet kínálnak az egész Olaszországban gombamód szaporodó úgynevezett Vízházak; az utcai kutak a környezetszennyező műanyag palackokról akarják leszoktatni az olaszokat.



Nem kell messzire mennünk, Magyarországon, az utóbbi időben, a propagandának megfelelően, mi is tonna számra vásároltuk a palackozott ásványvizet. Napjainkban azonban, mintha valami nem lenne rendben az ivóvíz körül.
Újabban, a szakemberek állítása szerint, legjobb és a legegészségesebb a természetes ivóvíz, aminek az ionösszetétele nagyjából azonos az adott területen fogyasztott normál víz összetételével. Ugynakkor hozzáteszik: sajnos a csapvíz sok helyütt mesterséges fertőtlenítésre szorul, és az összetételét is mesterségesen szabályozzák. Nos, akkor próbáljuk eldönteni: mesterséges szabályozással fertőtlenített csapvizet igyunk, vagy talán vásároljuk továbbra is a palackozott ásványvizet?
Olaszországban a Casa dell’acqua (Vízház) elnevezésű hálózatnak “rendkívüli” a sikere az olasz sajtó szerint. Az utcákon, tereken álló fedett kutakról van szó, melyek elzárható csapból szolgáltatnak ingyen csapvizet és literenkénti 10 centért szénsavast is. Nyáron a Vízházak csapjaiból hűtött víz folyik. A kúthálózat az állami vízszolgáltatók támogatásával bővül és a palackban árult víz ellen kampányol, azonban minden harmadik olasz bizalmatlan a csapból folyó víz minőségével szemben, amit a vízszolgáltatók teljesen alaptalannak tartanak.
Talán kevesen tudják, hogy hazánk kiváló édesvíz készlettel rendelkezik és hogy nem csak ásványvizeink, hanem természetes ivóvizeink is kivételesen jó minőségűek. Amíg azonban a mesterséges fertőtlenítés folyamatát nem látjuk át, addig marad a csapvíz, vagy ásványvíz dilemmája, a PET palackok pedig egyre szaporodnak.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments