


Homoktövis, a gyógyító növények királynője
Őseink gyógyszerként jegyezték fel, az egyik legrégebben használt gyógynövény. Az egészség tárának is hívják, több, mint 190 biológiailag aktív komponenst tartalmaz, többek közt A, E, F, C, B1, B2, P vitaminokat, karotinoidokat, flavonoidot, káliumot, cinket, magnéziumot, kalciumot, nyomelemeket és zsírsavakat.
Szervezetünkre kifejtett, jótékony hatása miatt a következőkre ajánlott:
- az immunrendszer erősítésére, általánosan roboráló szerként
- fertőzésveszély, pl. influenzajárvány idején
- allergiák, pl. szénanátha esetén
- betegség utáni lábadozás időszakában
- daganatgátló, sejtregeneráló hatása miatt rákos megbetegedések kezelésére, illetve daganatok kialakulásának megelőzésére
- fogyókúrázóknak, zsíroldó hatása miatt
- a szív funkcióinak javítására, ill. érrendszeri betegségek kezelésére
- gyomor- és nyombélfekély esetén
- “F” vitaminhiány miatt fellépő központi idegrendszeri abnormitások korrigálására, különösen cukorbetegeknél
- májregeneráló hatása miatt ajánlott a máj tisztítására, alkoholfogyasztás esetén fokozottan ajánlott, az elvonási tünetek csökkentésére is
- hasnyálmirigy- és tüdőbetegségeknél is alkalmazható
Még a ráncok ellen is jó
Helyileg alkalmazva az olaja felgyorsítja a sebgyógyulást, óvja a bőrt a kiszáradástól, elősegíti a sebek hámosodását, gyógyítja az égési és fagyási sebeket, gátolja a hajhullást és a ráncok kialakulását, erősíti a kötőszövetet (vagyis csökkenti a narancsbőr kialakulását), nagy olajtartalma révén pedig gyulladások és fekélyek kezelése használható. A gyomor- és nyombélfekélyek, gyomorhurutok és bélgyulladások, számos nőgyógyászati (elsősorban gyulladásos) betegség, valamint az aranyér kezelésére is hatásos szer.
Mielőtt nekiállnánk begyűjteni
Otthon termeszthetjük, de…
… ez a hazánkban is őshonos növény itthon védettnek számít, így vadon növő példányainak gyűjtése tilos (eszmei értéke 10 000 Ft). Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. Gyümölcsöt két-négyéves kortól hoz, de megéri várni. Termése augusztus elejétől szeptember végéig érik be. Nem kényes növény, de szereti a homokot és a sok napfényt. A téli hideget jól viseli. Amikor a dér megcsípte, az amúgy kesernyés, savanykás gyümölcs édessé válik. Bogyói hullásra nem hajlamosak, egész télen a fán maradnak. Tövisei miatt ne kézzel, hanem ollóval vágd le termését, ha már megérett.
biohomoktovis/magyarno.com
Powered by Facebook Comments