
Az ember gyarló, a mai kor pedig jellemzően tálcán kínálja az alkalmakat a félrelépéshez. Tartós kapcsolatokban a „Mert megérdemled” propaganda bizony leginkább visszájára sül el és ezzel vége is a „kényeztető” életmódnak. Valóban azt kapjuk, amit megérdemlünk. Sok bánatot, szomorúságot, keserűséget egy nagy adag tehetetlen düh kíséretében.
A megcsalt fél magyarázatra vár, abból pedig akad bőven. Íme, a legnépszerűbb magyarázkodások, amelyek közül első helyen a testi kapcsolat szerepel.
1. Testi örömök hiánya
A kezdeti felszabadult, vidám testi együttlét megkopott, a szürke hétköznapok során ritkábbá váltak a meghitt együttlétek. Ennek sokféle oka lehet: gyermek születés, munkahely változtatás, új barátok, hétköznapi stressz, stb.
2. Elmaradt kedvesség, bókok
A hízelgés, bókok, kedveskedés hiánya a kapcsolatot rombolja. Az elmaradt kedvességért könnyen odébb állnak és új helyen szerzik meg a törődéssel járó érzelmi töltést.
3. Bizalom hiánya
A bizalom hiánya előkelő helyen szerepel a rangsorban, ugyanakkor nehéz a mai világban határt szabni annak, mennyire bízhatunk meg partnerünkben. A bizalmatlanság korszakát éljük az élet minden területén és az érzés jelentős mértékben hat a párkapcsolatokra. (Gondoljunk például a házassági szerződésekre és más anyagi jellegű biztosításokra. Nagyanyáink a házasságot egy teljes életre tervezték, ma viszont az anyagi biztonság dokumentálása társadalmilag teljesen elfogadott dolog.) Amiben pedig bizonytalanok vagyunk, az előbb, utóbb azzá is válik.
4. Őszinteség, kitárulkozás
Őszinteség, vagy naiv kitárulkozás? Sokan megbánták már, hogy társuk számára életük nyitott könyvvé vált. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy sajnos a világunkban az őszinte ember sebezhetővé válik. Beindul a védekező mechanizmus: jó, ha maradnak titkok, bezárva, szívünk rejtett bugyraiban.
5. Aktív pihenés helyett munka
A napi megélhetési gondok sok pár életét keserítik meg, pihenésre, szórakozásra egyre kevesebb pénz jut. A többletmunka vállalással járó kimerültség mellett gyakorlatilag csak a TV nézésre marad energia (ami természetesen nem elegendő a szélesebb látókör kialakítására, hiszen gyakorlati tapasztalat szerzésről nem beszélhetünk).
6. Megbecsülés hiánya
További gyakori indokok közt szerepel a megváltozott külső felhánytorgatása. Nem is olyan régen, egyik hatalmon lévő, liberális eszmét valló politikusunk az idősödő feleségekre tett negatív megjegyzést, a kijelentés mérhetetlen romboló hatása a mai napig érezhető. Már csak azért is, mert egyrészt, akár tetszik, akár nem, az idő bizony mindenki feje felett eljár, másrészt pedig mert a nők önbecsülése ezzel a kijelentéssel hosszú időre abszolút tönkre lett téve (érdekes, hogy egyetlen nő aktivistának sem jutott eszébe tiltakozni). Megbecsülés nélkül nincs önbecsülés sem, a kettő szorosan összefügg.
7. Magánszféra a közös otthonban A szeparált életstílus kialakítására szerencsére kevés párnak van lehetősége. A tökéletes magánszféra otthoni kialakítása sok veszélyt hordoz magában. Kényelmes dolog, ha van saját mosdónk, fürdőszobánk, dolgozószobánk, hálószobánk, stb. az elkülönülés e tárgyiasult formái azonban magukban hordozzák a párkapcsolatok elhidegülésének kockázatát.
Az indokok nyilvánvalóak és magukért beszélnek, szakemberek, pszichológusok, súlyosabb esetben pszichiáterek próbálják helyretenni a kisiklott kapcsolatokat. Észre kell azonban vennünk, hogy a helyi szintű kezelések csak rövid időre oldják meg a problémát. A rend helyreállítására mindenek előtt makroszinten lenne szükség.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments