„Ha végre itt a nyár és meleg az idő” – szól a pancsoló kislány slágere. Ám sokan szenvednek a forróságtól. Okos praktikákkal elviselhetővé tehető a legforróbb nap is.
Hűsítő víz
A víz lendületben tartja a lassuló vérkeringést. Kezdjük a napot hideg-meleg vizes zuhannyal. Indítsunk meleg vízzel, majd egy perc múlva váltsunk hidegre, de legföljebb csak tizenöt másodpercre. A vérpezsdítő játékot kétszer-háromszor ismételjük meg. Aki elgyengül, elszédül a melegben, napközben többször is ismételje az eljárást. Majd feküdjön le, és polcolja fel a lábát. A csuklóra folyatott hideg víz, vagy hideg vizes borogatás is jótékonyan hat.
Elnehezül a láb
Nyáron a láb hamarabb elfárad, mint máskor. A melegben a hajszálerek kitágulnak, ezáltal több folyadék léphet ki a környező szövetekbe, ezért a láb bedagad. Jót tesz a hűtés: a pórusok, az erek összehúzódnak, és a vér gyorsabban jut el a szívhez. Segítséget jelenthet a hűsítő gél használata.
De lépkedhetünk is hideg vízben. Öntsünk hideg vizet a lavórba, és lépkedjünk benne tíz percig úgy, akár a gólya. Minden lépésnél húzzuk ki teljesen a lábat a vízből. Fölpezsdül a vérkeringés, összehúzódnak a kitágult visszerek.
Saláta, zöldség, gyümölcs
A nyár nem a nehéz, zsíros, fűszeres ételek ideje. Főleg saláta, friss zöldség és gyümölcs kerüljön ilyenkor a tányérra. Fogyasszunk uborkát, paradicsomot, dinnyét és citrusféléket, amelyek fontos ásványi anyagokat, nyomelemeket, valamint vízben oldódó vitaminokat is tartalmaznak.
Igyon sokat
Forró napokon az izzadással több liter vizet párologtatunk el. De nemcsak a víz távozik, hanem nyomelemeket és ásványi sókat is veszítünk. Ezért kétszer annyit kell inni, mint más napokon, akár három litert is. Érdemes követni a forró égövön élő emberek szokásait: igyunk naponta többször meleg gyümölcs- vagy gyógyteát. A cukor nélküli limonádé, az ásványvíz, a gyümölcslé vagy az enyhén hűtött zöldséglé is kitűnően oltja a szomjat.
Ózonveszély
11 és 19 óra között a legerősebb az ózon koncentrációja. Az ózon káros anyag, a szmog egyik összetevője. Az erős napsugárzással több ózon keletkezik. A magas ózonérték fejfájást, szempanaszokat és teljesítménycsökkenést okozhat. Ilyenkor tartózkodjunk a megerőltető fizikai munkától. Az ózonértékről az időjárás-jelentésekből vagy az internetről értesülhetünk.
stop/noknek.magyartudat.com
Powered by Facebook Comments