


Gyermekkorunk kedvence volt a TT kisvasút
A TT és a többi kisvonat mintha eltűnt volna az idő forgatagában. Helyét átvették a modern technika vívmányai. A modellezés szerelmesei azonban a mai napig nem tudnak elszakadni a helyes kis mozdonyoktól, kocsiktól, tereptárgyaktól.
A “TT” az angol table top kifejezés rövidítése, amely az eredeti méretekhez viszonyított arányt jelenti: 1:120. Éppen a méretarány volt az, amely a legfiatalabb korosztálytól a legidősebbekig építkezésre csábított. Ügyes kezű nagypapák, apukák, csemetéikkel építgették, szépítgették terepasztalukat, hosszú hónapokon, éveken át.
A modellezés szerelmesei különféle képpen hódolnak szenvedélyüknek. Apukák veszik kisfiuknak, megtetszik nekik és elkezdik bővítgetni a készletet. Mások gyermekkoruk óta gyűjtögetik a kis kocsikat és felnőtt korukra jutnak el odaáig, hogy saját terepasztalt építsenek, de vannak, akik életükben nem találkoztak a modellezéssel, mégis annyira elbűvöli őket, hogy elkezdik építgetni a pályát.
Mielőtt vásárol az ember, el kell döntenie mennyi helyet szán a terepasztalanak.
A hely nagysága alapján érdemes kiválasztani ezután a névleges nagyságot. A névleges nagyság azt jelenti, hogy az asztalunk minden egyes eleme a valóságnak milyen arányú kicsinyítése. Erre azért van szükség, mert pl. 1:120 kicsinyítésű mozdony mellett egy 1:87 kicsinyítésű ember-figura igen torz látványt nyújtana, mivel az ember magasabb lenne a mozdonynál. A névleges nagyságokat betűkkel jelölik: H0=1:87, TT=1:120, N=1:160 méretarány. Legérdemesebb a H0-át választani, mert a túl kisméretű építés nagyon precíz munkát igényel, valamint azért, mert a H0 modellekből, építőelemekből, tartozékokból van nálunk a legszélesebb választék.
Kezdetben érdemes azt is eldönteni, hogy a vasúttörténelem mely korszakát jeleníti majd meg terepasztalunk.
A korszakokat római számokkal jelölik, melyek minden termék dobozán megtalálható jelzések: Era I. 1835-1925, Era II. 1925-1945, Era III. 1945-1970, Era IV. 1970-1985, Era V. – 1985-től napjainkban is tart.
A következő kérdés: analóg vagy digitális?
A digitális technika, mint minden mást, a vasútmodellezést is elérte. A hagyományos analóg vasútmodellezéshez képest itt a modellezőknek nem kell áramkörök tucatjait vezetékeléssel létrehozni, a digitális berendezések üzembe helyezése sokkal egyszerűbb, mint az analóg vezérlés kiépítése. Aki teheti, annak mindenképpen ajánlott digitális modellvasutat építeni, mert a jövőben ez fog fejlődni, és ha elterjed, valószínűleg a kellékek árai is csökkenni fognak.
Ha vasútmodellezni szeretnénk, érdemes utána nézni a környékbeli modellboltoknak, és megvehetjük a várva-várt start szettet
A start szett egy olyan összeállítás, ami tartalmazza a vezérléshez elengedhetetlen eszközöket (adapter, központ, kézi vezérlő), a minimális méretű ovális pályát, valamint a mozdonyból és néhány kocsiból álló vasúti szerelvényt. Némi utána járással bárki belátja, hogy ezeket az eszközöket csak ilyen start szettben érdemes megvásárolni, mivel mire külön-külön megvennénk a digitális központot és a kézi vezérlőt, annyi pénzért megkapjuk a szettet vágányostul, szerelvényestül együtt.
(Forrás: Figyusz)
magyarno.com
Powered by Facebook Comments