A magas gázárak miatt egyre többen fontolgatják, hogy vegyes tüzelésű kazánra cserélik a meglévő „gázzabálót” vagy kandalló és cserépkályha segítségével teremtik meg az otthon melegét. Az új fűtési mód kiépítése nem olcsó mulatság, s azt sem árt feltérképezni, hogy mennyiért lehet beszerezni manapság a szükséges szenet és tűzifát.
A nyíregyházi Farm Tüzép telepvezetője, Czinger László szerint az ár-érték arányt mérlegelve a széntüzelés jelenleg kifizetődőbb, mint a fa, mivel alig kerül többe mázsája, viszont jóval nagyobb a fűtőértéke, s tovább tartja a hőt.
– A bükk és tölgy méteresen, kuglizva, hasítottan és „kalodába zárva” is kapható nálunk, akácból viszont hiány van, mert nehézkes a beszerzése. Egyre keresettebbek az ún. gyártási melléktermékek, a parkettagyártás során keletkező bükk és tölgy fahulladékokból kiváló brikett készíthető. Ezeknek viszonylag magas a fűtőértéke, és kiválóan alkalmasak kazánba, cserépkályhába és folytonégőbe. Egy-egy kalodában 1 erdei köbméter (10-11 mázsa) fa található, szállítás és tárolás szempontjából is praktikus ez a fajta kiszerelés. A méteres rönköket géppel daraboljuk, hasogatjuk, a plusz munkával arányosan nő a mázsánkénti (áfás) áruk – mutat a szalagon érkező és a gép gyomrába kerülő faanyagokra a telepvezető.
Megtakarítás helyett ráfizetés
A kétes eredetű, gyanúsan olcsó tüzelőt kínáló újsághirdetések és feketén dolgozó „alkalmi vállalkozók” immár nemcsak a tüzépek, hanem a fával-szénnel fűtő lakosság szemében is szálkát jelentenek. Számos trükkről, átverésről hallani, emiatt sokan hajlandóak inkább kicsivel többet fizetni a tüzépen, mint ráfizetni a neve nincs utcai árusnál. – Fix árakon értékesítünk és garantált mennyiséget szállítunk. Régi szlogenünk, hogy nálunk 1 mázsa biztosan 100 kg! Számítógép vezérelte digitális hídmérlegen mérjük le a megrendelt mennyiséget, ezt akár saját szemével is nyomon követheti a vásárló. Ma is megmosolyogjuk azt az esetet, amikor egyik ügyfelünk 15 mázsa tűzifát rendelt tőlünk, s amikor kiszállítottuk, elképedve kérdezte, hová tegye ezt a rengeteg fát, majd magyarázatként hozzátette: tavaly 20 mázsát rendelt egy újsághirdetés alapján, és fele ennyi tüzelőt borítottak le a portájára! – meséli Czinger László, hozzátéve: az illegális tüzelővásárlás nagy rizikóval és kis haszonnal jár, sőt olykor egyenesen ráfizetéses az üzlet, mert nem stimmel a mennyiség és/vagy a minőség. Reklamációnak sincs helye, így a szegény ember futhat a pénze után. Arról is hallani, hogy egyes kereskedők vízzel locsolják a tűzifákat, hogy többet nyomjon a mérlegen. Ezzel nem sokra mennek, mivel a kiszáradt fa már csak minimális vizet képes magába szívni.
Szenet vagy fát vegyek?
A tüzéptelep szénpalettáján hazai és import égetnivalók is szerepelnek. A szakembertől megtudom: 35 kilogrammos és 1 tonnás zsákos kiszerelésben, illetve ömlesztve is vásárolhatunk borsodi diót, kockadarabos barna kőszenet, és „gyártott szenet”, azaz szénporból készült, magas nyomáson préselt, különböző átmérőjű és hosszúságú hengerbriketteket, valamint tojásbriketteket. Import, ukrán barna- és feketeszén dióban, darában és kockában is kapható, az eladási toplista élén azonban az alacsonyabb fűtőértékű, de pénztárcabarátabb lignit szerepel, havonta mintegy 1000-1400 mázsát értékesít belőle a Farm! – Sokan megkérdezik, hogy a fa vagy a szén kifizetődőbb? Az ár-fűtőérték összehasonlítás alapján én inkább a szenet javaslom, mert kevéssel drágább, de sokkal hálásabb, tovább tartja a hőt, így kevesebbet „követel” belőle a kályha – summázta a telepvezető.
Tanácsok és tudnivalók
Amennyiben vegyestüzelésű kazánt telepítünk, ajánlott csak tűzifával fűteni, széntüzelés esetén romlik a környezet levegőminősége.
A frissen vágott tűzifa nedvességtartalma 40-50 százalék, ha száradni hagyjuk, ez felére csökken.
A legkorrektebb elszámolás a tűzifáknál, ha mérhető térfogatot veszünk (kalodás vagy méteres kiszerelés).
A kalodás fa már hasítva, darabolva van, egy erdei kaloda tűzifa szárazon 900 kg, nedvesen 1200 kg, fűtőértéke nagyjából 3750 kWh = 400 m3 földgáz.
A tűzifa fajtája sem mellékes, hiszen befolyásolja a fűtőértéket!
szon.hu/magyarno.com
Powered by Facebook Comments