


Fagyott múmia nyírfakéreg koporsóban
Egy elveszett civilizáció ősi emberi maradványaira bukkantak a régészek az Északi-sarkkör közelében – írja a The Siberian Times.
A fagyott múmia nyírfakéregbe volt burkolva, és réz tartalmának köszönhetően a mumifikálódás véletlenszerűen következett be – állítják a régészek.



A Szibériában, Salekhard térségében megtalált tinédzser a XII.-XIII. században élt. A rejtélyes középkori, vagy talán még jóval régebbi civilizáció nyomait megtalálták Zeleny Yar közelében is. A valaha itt élt emberek a nagy távolság ellenére kapcsolatban álltak a perzsákkal, és területük feltehetően az Északi sarkkörig terjedt.
A most feltárt nyírfakéreg “koporsó” 1,30 méter hosszú és körülbelül 30 centiméter széles. A fémdetektor a kéreg alatt fém jelenlétét is jelezte. A fiatalon elhunyt múmia további fagyott állapotban vár további vizsgálatokra a Shemanovsky Múzeum speciális fagyasztójában, Salekhardban. Várhatóan július 15-én kezdik meg a szakemberek azokat a vizsgálatokat, amelyek segítenek magyarázatot találni az ismeretlen törzs eredetére.
“A mumifikálás természetes volt” – mondta Gusev antropológus. “A holtak egyes testrészeit borító réz lemezek, a közelben lévő tárgyak, üstök kiváló tartósító hatással őrizték meg az elhunyt földi maradványait a fagyott talajban” – tette hozzá.
Korábban, a közelben a régészek 34 sekély sírt tártak fel, ezek közt 11 múmiának összetört, vagy hiányzó koponyája volt, és a csontvázak is össze voltak törve. Öt múmiát rézbe burkoltak, de minden halottat gondosan rénszarvas, hód, vagy rozsomák szőrmébe burkoltak.



Különös temetkezési szokásokra utal, hogy a sírokban nincsenek felnőtt női holttestek. Eddig mindössze egyetlen női halottat találtak, egy gyermeket, akinek arcát rézlemez fedte. Közelében három fiúcska feküdt, akiknek arcát szintén rézzel borították és négy-öt rézkarikához kötötték. Egy vörös hajú, felnőtt férfi mellkasát és lábát védte réz borítás, mellette vas balta és egy bronzból készült, medvét ábrázoló csat volt eltemetve.
Az elhunytak lába mind a Gorny Poluy folyó felé mutat, amelynek a szakértők szerint fontos vallási jelentősége van. A halottak mellett megtalált bronz tálak Perzsiából származnak.



Az állandóan fagyos Altáj-hegységben, eltérően az egyiptomi bebalzsamozott szokásoktól, a kutatók azt állítják, hogy a múmiák csak véletlenül, a réz oxidációs hatásának köszönhetően maradtak meg.
Powered by Facebook Comments