Virágot adni – kapni mindig valami különleges érzéssel tölt el. Na, persze mindez a tányérunkon… Vacsora vendégeinket garantáltan lenyűgözi a színes, virágos saláta, vagy köret.
Akit nem rettent el a sok gyönyörűség étkezéshez nyújtott látványa, azoknak a teljesség igénye nélkül adunk egy kevés ízelítőt az ehető virágokból.
Articsóka
Az articsóka már az antik világban is drága ínyencségnek számított, nem csupán íze, de afrodiziákus hatása miatt is. Utóbbit ugyan tudományosan nem sikerült bizonyítani, de ez a nem mindennapi, nemes zöldségféle a mediterrán konyha jóvoltából igen kedveltté vált.
Az articsóka mélyen titkolja rokonságát a bogáncsfélékkel és a szamárkenyérrel. Évelők közé telepítve zöldje és virágzata egyaránt díszít. Bár alacsony rendű rokonaihoz hasonlóan veszedelmesen szúrósnak tűnik, filces-szőrös levelei puhák, kellemes tapintásúak.
Vetését követően többnyire csak a második évtől kezd virítani. A majd’ öklömnyire megnövő virágzat húsos csészelevelei még bimbós állapotban szedhetők és ehetők. Blansírozás, párolás, sütés, marinálás és egyéb műveletek után kerülnek asztalra. Az olasz vagy francia éttermekből sosem hiányozhat.
Salátaboglárka
Március végén virít a napsárga növény. Ha eredeti lelőhelyükről: nyirkos ligetekből, surjánosokból a kertbe telepítjük, gyorsan elszaporodik, s minden évben ontja a salátaként egészséges fényes levelek felett a szintén ehető sárga virágokat.
Karfiol és brokkoli
Talán nem mindenki tudja, hogy a karfiol és a brokkoli is egy-egy meghúsosodott virágzat, amiben az egyes virágok csökevényesek. A brokkoli esetében a szedéskor az egyes virágok fejlettebbek, a fejek ásványianyag- és vitamintartalma magasabb, mint a karfiolé.
Asztaldíszként sem utolsó a lila színű brokkoli vagy az olaszhonban elterjedt romanesco, ami egy igazi kisplasztikai műremek mielőtt párolva, vajas morzsában a terítékre kerülne.
Krizantém
A krizantém virága gyulladáscsökkentő, vérnyomáscsökkentő hatású. Emésztési problémák ellen is hatásos. A sárga krizantém virág a leghatékonyabb lázas állapot, meghűlés, fejfájás kezelésére. A meleg időjárás okozta kellemetlenségek ellen is használható. Külsőleg alkalmazva szemgyulladást kezelhetünk vele.
A szirmok enyhén fanyar ízük miatt kiváló salátaízesítők. Krizantém: pikánsan kesernyés ízű.
Angyalgyökér
A nyár közepén, végén virágzó, kétnyári orvosi angyalgyökér virágainak színe a levendulakéktől a rózsa-vörösig változik. A növény minden része, így virága is fogyasztható. Íze a zelleréhez, az édesgyökérhez hasonlatos.
Almafa virág
Az almafa virágai gyümölcsös édességek remek kiegészítői. Esetenként cianid előanyagokat tartalmazhat, ezért csak kis mennyiségben fogyaszthatók.
Büdöske (bársonyvirág)
A büdöske virága nem csupán kertünket díszíti. A büdöskék virágszirmait gyógyteák, saláták, köretek ízesítésére használhatjuk. A sáfrányt helyettesíti. Létezik citrom zamatú változat is.
Összevágott szirmait ajánlják rizshez, liszthez keverve, levesekbe. A T. paprika fűszeres ízű szirmaival fűszervaj, főtt tészta ízesíthető.
Sarkantyúvirág
Nem csak szépségéért termesztik: a növény minden, föld feletti része ehető. Leveleit pikáns fűszeres ízük miatt salátaadalékként használják.
A virág íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet; sajtokkal, salátákkal eszik. Ecetes-sós lében tartósított bimbóinak íze a kapribogyóéhoz hasonlít. Csak nyersen fogyasztható: sütve-főzve vagy szárítva aromája elvész.
A színes palettát ékesítheti még sokféle virág: akác, árvácska, begónia, borágó, bodza, ibolya, kamilla, kankalin, körömvirág, levendula, mályvarózsa, orgona, pitypang, rózsa, szegfű, sásliliom, tök, tulipán, zsálya.
Néhány elkészített ízletes virágalkotás
Jó étvágyat a különlegességhez!
magyarno.com
Powered by Facebook Comments