
A hagyományok szén nélkül is élnek Oroszlányban. Idén második alkalommal tolták a versenyzők a csilléket, a helyiek örömére.
Sírva vigad a magyar. A hatvanéves kis bányászváros lakói mind tudják, a térség utolsó szánbányájának napjai meg vannak számlálva, az Európai Bizottság már 2013. januárjában “jóváhagyta”, hogy a magyar állam 42,247 milliárd forinttal járuljon hozzá a versenyképtelennek ítélt Márkus hegyi szénbánya bezárásának költségeihez.

A térség aknái közül ma már csak a Márkus hegyi bánya működik. Az első, 16-os aknát 1937-ben tárták fel, aztán sorban következett még 10 akna megnyitása (egy-egy akna megközelítően ezer embernek biztosított munkalehetőséget). A bányász életforma valami különleges fogalom. “Leereszkedsz a mélybe, de soha nem tudod, hogy feljössz-e” – meséli egy idős bányász, aki 1983-ban a Márkus hegyi bányaszerencsétlenséget túlélte. “Harminchét halott és sok sérült volt, azt a napot soha nem lehet elfelejteni. Nehéz a bányászélet, a föld alatt csak egymásra számíthatunk. Ott lent mindenki bajtárs. De ha újrakezdhetném, akkor is leereszkednék a bányába” – tette hozzá az idős vájár.
“Aknaszájnál szenet nem hagyunk” – magyarázza egy másik helyi nyugdíjas bányász. Ez szakmai nyelven annyit jelent, hogy a szenet 2015-ben tovább fejtik. A brüsszeli propaganda ellenére ugyanis, Oroszlányban jól tudják, a föld mélye ma is mesés mennyiségű szenet rejt.

A város az utóbbi négy év alatt, a nehézségek ellenére mégis fejlődött, szépült. Takács Károly polgármester és a hivatal erőfeszítésének nyomai mind fellelhetők a városban. A Gyógyház, az Oroszlány Város Rendelőintézet, a Fürst Sándor utcai park, az Erzsébet-liget, a Népek barátsága úti park ma már mind a város ékessége. A város szereti polgármesterét, aki négy évig szinte ingyen adta el szakmai tudását a városnak, külső szakmai megbízásokra gyakorlatilag nem volt szükség. “Változtak a jogszabályok, választanom kellett, polgármesterként folytatom pályafutásom, vagy visszatérek az eredeti szakmámhoz. A kettő összeegyeztethetetlen. Az utóbbit választottam”- mondta kissé keserűen a polgármester.

Jó oka volt ünnepelni Oroszlánynak. A szeptember 4-én kezdődő 64. Bányásznap és 22. Villamossági Nap országos, központi ünnepségén kiosztották a Kiváló Bányász és a Miniszteri Elismerő Oklevél kitüntetéseket, valamint a szakmai emlékérmeket. Takács Károly a VÉRT. volt vezérigazgatója az Oroszlányi Hőerőmű rekonstrukciójában és az integrált szénbányászat fenntartásában, fejlesztésében végzett tevékenységéért a Magyar Bányászatért Emlékéremben részesült.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments