Mi tisztítja legjobban a torkot, és mi az a gyógynövény, ami a lázat is csillapítja?
Méz: Nem kell ahhoz betegnek lennünk, hogy mézet kenjünk a reggeli pirítósra, vagy pár kanállal elkeverjünk a teánkban. Édességekben helyettesíthetjük vele a cukrot, és természetesen télre elengedhetetlen fegyver a megfázás ellen. Már önmagában az is hatalmas megkönnyebbülés, ha eszünk egy kanál mézet – ha nagyon szenvedünk, akkor apróra vágott fokhagymával elkeverve –, amikor fáj a torkunk. Nem véletlenül, hiszen antibakteriális hatású, antioxidánsokat, C-vitamint, kalciumot, magnéziumot és vasat tartalmaz.
Eukaliptusz: Nem véletlen, hogy a köhögés elleni szirupok rendszeres összetevője az eukaliptusz, bár csak néhány száz éve terjedt el Ausztráliából Indián keresztül Európában. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsökkentő, vírus- és baktériumölő hatása miatt szinte mindenféle légúti betegségre kiváló ellenszer, segít kidugítani a náthás orrot és levinni a lázat. Emellett egyszerre nyugtat és felfrissít, így levertség ellen is hatásos, például a szobát is illatosíthatjuk vele. Ha Ausztráliában élnénk, akkor már azzal is gyógyíthatnánk magunkat, ha sétálnánk egyet egy eukaliptuszerdőben.
Gyömbér: Indiában és Kínában régóta használják gyógyításra, és mivel segíti az emésztést, ezért az ázsiai konyhában is állandó szereplő. A gyömbér teája is hatásos a gyomorbajokra, de még a szívet is erősíti. Kiváló gyógyszer megfázás ellen, segít kitisztítani a tüdőt és a torkot, emellett gyulladáscsökkentő hatású. Ráadásul az idegeket is kisimítja, és afrodiziákumként is ismert.
Menta: Nemcsak az íze finom, de gyógyhatása miatt is elterjedt, így használják fogkrémekbe, rágókba, italokba, cukorkákba, édességekbe, és persze gyógyszerekbe. Meghozza az étvágyat, elűzi a szédülést és a fejfájást, de elsősorban szájápolóként és légúti betegségek ellenszereként ismert. Jótékony hatású a náthás orra, a fájó torokra és a gyulladt hörgőkre. Ha megfáztunk, ihatjuk teaként, de inhalálhatunk is vele.
Citrom: Teába, üdítőkbe, turmixokba, süteményekbe, salátákba és levesekbe is használjuk, de emellett annyiféle gyógyító hatása ismert, hogy szinte felsorolni is lehetetlen. Kezelnek vele stresszt, lázat, fertőzéseket, álmatlanságot, bőrbajokat, gyomorproblémákat és fáradékonyságot. Magas C-vitamin-tartalma miatt erősíti a szervezet immunrendszerét, emellett javítja a vérkeringést, és stimulálja a fehérvérsejteket, így segít a betegségek legyőzésében.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments