Ha tél, akkor téli gumi, mondhatnánk, de nem csak az abroncsok cseréjére érdemes időt szakítani legkésőbb ezekben a napokban. Dr. Farkas Károly, a Magyar Autóklub Közép-dunántúli Régiós Szervezetének elnöke azt is elmondta, hogy miért fontos ez. Nem csak a bordázottságuk miatt, hanem azért is, mert a téli gumik szerkezete, összetétele is olyan, ami alkalmazkodik a hideghez.
Ha téli kiegészítőkről, ablakmosó folyadékokról, spray-kről, és társaikról beszélünk, érdemes szaküzletben, vagy garanciát biztosító üzletláncban vásárolni azokat, mert így biztosabbak lehetünk a minőségükben, hatékonyságukban. – Legyen jégkaparó a kocsiban és ne csak egy kis felületen takarítsuk le a jeges, havas ablakot. A lámpákat is ellenőrizzük! Fontos az időfaktor, előbb menjünk le, hogy legyen idő letakarítani a kocsit, és inkább előbb induljunk, hogy ne kelljen sietni.
Ha kéthetente befújjuk a zárakat jégoldó zárspray-vel, akkor megakadályozhatjuk, hogy befagyjanak. Az ablaktörlőt ne próbáljuk még lejegesedve, jeges ablakon beindítani. Leéghet a motor, leszakadhat a törlő gumi része. Ön- és közveszélyes lehet a rosszul beállított fék, mert ha nem egyformán fog a két oldalon, könnyebben megpördülhetünk a síkosabb úton. Vezessünk a látási és útviszonyoknak megfelelően. Páralecsapódások, hirtelen ködfoltok is „meglephetik” a sofőröket – sorolta a szakember, aki szerint utazás előtt célszerű megnézni, hogy úticélunk közelében nem kötelező-e a hólánc vagy a téli gumi.
Látni és látszani
A járművezetőket arra figyelmezteti Stekler Tamás rendőr őrnagy, a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának vezetője, hogy a tél közeledtével kiemelten fontos a látás és a láthatóság kérdése is, ugyanis jelentősen romlanak a látási viszonyok, korán sötétedik, és hosszabb ideig kell használni a gépjármű világítóberendezéseit.
– Tudatos felkészüléssel igazodni kell a változásokhoz a közúti közlekedés biztonsága érdekében. Elindulás előtt ellenőrizni kell a jármű világító jelzőberendezéseit. A kötelezően előírt fényforrásokat mindig, a plusz biztonságot jelentőket pedig az időjárási és látási viszonyok függvényében célszerű használni. Ősszel az egyre párásabb levegő, a gyakoribb csapadék is rontja a látási viszonyokat. – tette hozzá.
Arra is fel kell készülnünk, hogy az utak ilyenkor, épp a pára, a csapadék (és hamarosan a fagyok) miatt csúszósabbak.
Tartsunk távolságot!
– A sebességválasztásnál és a követési távolság tartásakor számolni kell a csúszóssá vált burkolat veszélyeivel is. A száraz útburkolathoz képest nedves felületen megnőhet a fékút. A csökkenő tapadás miatt változatlan sebesség mellett ráadásul nő a megcsúszás, a kisodródás veszélye is. Esőben, vizes útburkolaton célszerű az előttünk haladó jármű nyomvonalán haladni olyan távolságban, melynél már nem zavaró a másik gépkocsi légörvénye által keltett vízpermet.
Számolni kell a nyomvályúkban, kátyúkban összegyűlt csapadék eltérítő hatásával, a vízen siklás veszélyével is – részletezte az őrnagy, akitől azt is megtudtuk, hogy nagyobb esőben azért is kell csökkenteni a jármű sebességét, mert a gumiabroncsok vízkiszorító hatása nem végtelen. Ha már nem képesek kiszorítani a megfelelő mennyiségű vizet, megszűnik a tapadás az út és az abroncsok között.
Ne csak az abroncsokra figyeljünk!
Az Útinform azt tanácsolja az autósoknak, hogy az ablakmosó tartályt is töltsék fel, valamint az ablaktörlő lapátok állapotát is ellenőrizzék. A Magyar Autóklub ajánlása szerint erre azért is szükség van, mert az elhasználódott törlők nem tudják megfelelően megtisztítani a szélvédőt, amit egyébként is gondosan le kell takarítani, nem elegendő egy kis sávot megtisztítani hótól, jégrétegtől. Az autó világítását is érdemes ellenőrizni, és szükség szerint a lámpákat is letakarítani, hogy indexelésnél, elakadásnál a többi közlekedő is időben észrevegye, merre halad(na) a sofőr.
A jégkaparót és jégoldó spray-t is érdemes már bekészíteni a kocsikba. Érdemes megvizsgálni minden biztonsági berendezést, tartozékot, az akkumulátort, a gumiabroncsokat, a világítást és a fékrendszert is.
Pára, köd és csapadék nehezítheti a napunkat
Pénteken kezdetben több helyen, majd egyre inkább a Dunántúlon számíthatunk csapadékra. Hűvös, délen kicsit szeles idő várható. Északnyugaton csak 6-8°C lesz, míg délkeleten 13-14°C-ot is mutathatnak a hőmérők. Szombaton és vasárnap már nyugodt, változóan felhős-napos, átlagos hőmérsékletű késő őszi időre van kilátás hajnali pára- és ködfoltokkal. Reggelente helyenként újra előfordulhat talaj menti fagy, hideg lesz a hajnal.
Hétvégére párás időt, jövő hétre legrosszabb esetben -1, +4 fokokat ígérnek az előrejelzések, méghozzá talaj menti faggyal, úgy, hogy a ködös területeken +5 fok alatt maradhat a hőmérséklet.
(kemma)
magyarno.com
Powered by Facebook Comments