Barack Obama meglehetősen nehéz helyzetbe került. Szeretné eltávolítani Assad elnököt, de nincs kivel helyettesíteni. És ha egyszerűen megfosztja az országot a vezetőtől, és káoszba taszítja, ezzel csak újabb problémákat okoz a szír helyzet miatt aggódó, szomszédos Izraelnek. Mindemellett üres az amerikai államkassza, így hát hiába van a Pentagonnak haditerve, Obama nem siet elrendelni megvalósítását, mutat rá a problémára Szergej Gyemigyenko keletkutató.
Lehet, hogy a pénz hiánya és az amerikai politikai hatalom zsákutcába nyúló döntéshozatala fogja megmenteni a szíriai sivatag mélyén rejtőző Árpád-kori kincseinket?
A haditervek és a politikai csatározások miért érdemelnek kitüntetett figyelmet? Miért érint annyira érzékenyen minket az amerikai háttérből irányított szír lázadók pusztítása? Hiteles történelmi bizonyítékok szerint Árpád fejedelem még nevét is “ottfelejtette” Szíriában: ki ne hallott volna például Árpád városról? Márpedig Árpád fejedelmünk története meg van írva, többek közt egy elég könnyen elérhető helyen, például a Cambridge Ancient History-ban.
Homsz városának régi neve Emesa volt. (Lonely Planet Publications Pty Ltd, Hawthorn, Victoria, 1999)
Eszerint Arpad önálló fejedelemség volt a Kr.e.-i első évezredben, Szíriában, a jelenlegi Aleppótól északra. Aleppó is hozzá tartozott, több más várossal, a főváros azonban ott volt, ahol most az Erfat nevű rom van. (Némely térképen R’faat névvel jelölik.) Hogy milyen nyelven beszéltek Arpad lakosai, azt nem tudjuk, azt sem, hogy kik voltak vezetőik, fejedelmeik. A szíriai homok hallgat. Amit tudunk róluk, azt ellenségeiknek, az asszíroknak (semita nyelvet beszélő zsidóknak) a feljegyzéseiből tudjuk, ahogy erről korábbi cikkünkben írtunk.
Címlapfotó: Szíria legnagyobb ókori romvárosa, Palmyra közelében egy ezerkétszáz éves templom maradványai – National Geographic
magyarno.com
Powered by Facebook Comments