A Római Birodalom kezdetén, egy új korszak és a béke beköszöntére a szenátus egy titokzatos márvány oltár építését rendelte el. Eddig legalábbis a kutatók ezt feltételezték.
A tudomány mai állása szerint kiderült, hogy a monumentális építmény nem csupán az Ara Pacis-ból (Béke Oltára), áll, hanem egy idő mérésére készült napórából is. A 71 méteres egyiptomi minta szerint készült obeliszk árnyékával jelezte az időt. A kutatás legújabb eredményét a Vatikáni Régészeti Akadémia 2013. december 19-én tette közzé. Segítségül a NASA 3-D-s modell eszközei álltak rendelkezésre, hogy sikerüljön új perspektíva szerint értelmezni a műemlék kapcsolatát a Nappal.
A kutatások szerint, az egyiptomi ereklye, a Montecitorio obeliszk, egy óriási meridián vonal mentén, az oltáron jelezte árnyékával az időt. A Heliopolisban (Egyiptomban) felállított obeliszket Augustus császár építette fel Rómában.
A kutatóknak jelenleg Augustus császár szeptember 23-i születési dátumának megfejtése jelent gondot. Az ókori civilizációk csillagászati pontossággal törekedtek arra, hogy a Nap, mint időmérő eszköz, fontos események rögzítését tegye lehetővé. A NASA legkorszerűbb számítástechnikai eszközei az égitestek állása segítségével pontosan megadják a történelmi események pontos helyét és idejét. A német régész és tudós Edmund Büchner közel 50 éves elmélete, miszerint a császár Kr. e. 63. szeptember 23-án született, a legújabb NASA kutatásokkal megdőlni látszik, ugyanis a napóra állása szerint, az oltáron jelzett idő a szimulációk segítségével azt mutatták, hogy Augustus születésnapja október 9-re esett. A császár születésének októberi dátuma azért pontos, mert ekkor a Nap éppen az obeliszk csúcsán helyezkedett el, árnyéka pedig pontosan össze volt hangolva az oltárral és a Rómát az Appenninekkel összekötő Via Flaminia sugárúttal. Az október 9-dátumhoz, Augustus idején egyébként is egy sor különleges esemény kötődik – állítják az Indiana University kutatói.

Sokféle titokzatos kinyilatkoztatás látott napvilágot a Montecitorio obeliszk és az Ara Pacis történetéről. Talán a legkülönösebb az összes közt az állítás, miszerint az obeliszket Psamtik II. fáraó idején szállították Egyiptomból Rómába. A szerkezet később összeomlott, majd 1792-ben Pius pápa felügyelte az obeliszk eredeti helyén történő felállítását, a jelenlegi Piazza Montecitorion. A 30-as években, az oltár és az obeliszk, az ókori győztes hadvezér és császár mintájára sajátságos értelmezést nyert, majd a 90-es években, Richard Meier tervezte az új emlékművet, amely 2006-tól látható a mai formájában.
Az összeállított történelmi tények feltárásából néhány „aprócska” mozzanat maradt ki, nevezetesen: a Nap szerepe és a vallás kapcsolata, ezzel együtt az asztrológiai hiányosságok újragondolása és értelmezése, valamint a kultúra gyökereinek feltárása. Abban a korban élünk, amikor a legkorszerűbb technika segítségével készségesen elfogadunk bármilyen történelmi érvet és ellenérvet, az egyre megújuló mozaikokból összerakott kép mégsem akar egy teljes egységgé összeállni.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments