
Brazíliában, Maulori Cabral professzor, a Federal University of Rio de Janeiro Mikrobiológiai Intézetének kutatója, nyilvános illemhelyeken végezte kutatását. A tudós első hallásra meghökkentő következtetésekre jutott. A kutatások eredménye szerint ugyanis a női kézitáskákon élő mikrobák száma jóval meghaladja az átlagos WC csészén hemzsegő parányi élőlények számát.
“Több baktérium van a retikülök felszínén, mint a WC ülőkén” jelentette ki kutatásai alapján a professzor. “A nők mindenhova magukkal viszik retiküljüket. Egyszerűen össze vannak nőve táskájukkal és amerre járnak, kezükkel táskájukra azonnal felviszik a baktériumokat” – tette hozzá Cabral.
A tanulmányt egy brit kutatócsoport folytatta, vizsgálataik eredménye szerint a kézkrém, rúzs és a többi sminkkészlet a retikül legmocskosabb elemei. Maulori Cabral kutatásai a britek állítását alátámasztották. “A nők ezekhez a tárgyakhoz nyúlnak leggyakrabban, így tehát az eredmény nem meglepő. Ami a megállapításokban érdekes, hogy a kozmetikai cikkek antibakteriális termékek, tehát baktériumot nem kellene hordozniuk. Cabral tisztázta a kérdést: amikor valaki megérint egy tárgyat, saját baktériumaiból áttesz jó néhányat, a vele érintkező felületre. Minden egyes élőlény saját baktérium populációval rendelkezik és ha a tárgyak felszínén több populáció kapcsolatba kerül, egyfajta sajátságos, szaporodásra rendkívül alkalmas mikrokörnyezet alakul ki.
Cabral azonban hozzátette: “igaz, hogy a retikül több baktériumot tartalmaz, mint a WC ülőke, a helyzet azonban korántsem olyan ijesztő, mint gondolnánk. Baktériumok létezésünktől velünk együtt élnek. Minden ember 10¹³ darab baktériumot hordoz, míg őssejtjeinek száma csak 10¹², Az ember megszületése pillanatában, anyjától kapja az első baktériumokat, felnőtt korára pedig őssejtjeinél tízszer több baktériumot hordoz. Bármihez hozzáérünk, saját baktériumainkból adunk át” – magyarázta a professzor.
Visszatérve a női kézitáskákra, a fentiek alapján kimondható, hogy a gyakori kézmosás nem csökkenti a retikülökön élő baktériumok számát. Amikor evés előtt, vagy WC használat után kezet mosunk, saját baktériumainktól soha nem szabadulunk meg, csak másétól, ugyanis mindenki egyfajta zárt életközösséget alkot a saját baktériumaival. Ezek soha nem fertőzik meg a gazda szervezetet, betegséget mindig mások baktériumai okoznak” – tette hozzá Cabral.
“Ezek a parányi, láthatatlan élőlények a világ kezdete óta léteznek. Valamiféle gonosz tulajdonsággal felruházni őket a legnagyobb abszurditás. Gondoljunk például a tejsav baktériumokra. Ezen kívül számos fajuk ismert, amely jótékony hatást fejt ki egészségünkre. A mikrobák az életünk része. Egy baráti kézfogás baktérium nyelven a következőt jelenti: tessék, adok neked az én baktériumaimból, te pedig adjál nekem a tiedből cserébe. A szerelmes csók még ennél is többet jelent, hiszen gondoljunk arra, hogy egyetlen csepp nyál 100 ezer baktériumot tartalmaz. Van ennél csodálatosabb? Ez a természet ajándéka. Minél bensőségesebb egy kapcsolat, annál több baktérium cserél gazdát” – tette hozzá mosolyogva a professzor.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments