A szagok visszahozzák az emlékképeket, amelyek nem mindig töltenek el kellemes érzésekkel. Különösen a félelmetes, ijesztő emlékek felidézésére hatnak bizonyos szagok, amelyekre eddig a tudomány nem tudott magyarázatot adni.
Kutatók azt mondják, vészhelyzetben orrcimpánk kitágul, a szagló érzékszervek pedig teljes intenzitással elkezdenek működni. Mindez egyfajta természetes reflex, szervezetünk figyelmeztető jelzése, hogy a későbbiekben kerüljük el a hasonló szituációt. A legújabb kutatások szerint ezek a vészhelyzetre fogékony szagló receptorok az orrlyuk tetején találhatók. A tudósok szerint az érzékelő sejtek még azelőtt, hogy az inger az agyba érkezne, megtanulták társítani a félelmet a szagokkal.
A kutatást a Rutgers University (New Jersey) munkatársai végezték. Dr. John McGann elemzéseivel alátámasztotta, hogy érzékszerveink nem teljesen a korábbi feltételezések szerint működnek. Azaz, a szem, orr és fül ingerei nem futnak feltétlenül az agyba.
A régi állítások szerint a szem úgy működik mint egy kamera, a fül úgy, mint egy mikrofon, az orrunk pedig egy egész kis kémiai labor. Az érzékszervekkel összeköttetésben lévő agy feladata az információk elemzése. Vannak azonban különleges esetek, például az orr, amely vészhelyzetben nem engedi az információt az agyba eljutni. Hamarabb dolgozza fel az eseményeket, ezzel meggyorsítja a válasz reakciót.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy minden, ami történik velünk, valamilyen tanulási folyamat eredménye, amely az agyban tudatosan rögzítésre kerül. A legfrissebb adatok azonban azt mutatják, hogy a legelső érzékelő rendszer is képes megváltoztatni az agyban korábban elraktározott tanulás eredményét.
Dr. McGann szerint a legújabb kutatási eredményeket eredményesen fel lehetne használni szorongásos állapotok feloldására, szagok segítségével jó eredményeket lehetne elérni megrázkódtatásokkal járó reakciók kezelésére.
magyarno.com
Powered by Facebook Comments